| alexandrunaj a întrebat:

Salut.Cum sa fiu mai putin credul? Un prieten mi-a sugerat sa citesc mai mult pentru ca asta te face mai inteligent/iti da mai multa experienta etc.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Prietenul tau ti-a sugerat bine dar a omis sa-ti spuna ca, dupa ce vei citi din ce in ce mai mult, sa nu neglijezi "strada". Experienta acumulata din strada te va face mai putin credul.

| Pool77 a răspuns:

Asta e categoria gresita. Infine,degeaba citesti, ok te dezvolti iti maresti cunostiintele dar cam atat.
De exemplu daca tu citesti romanul Harap-Alb, n-o sa te ajuta sa justifici daca X iti spune ca ieri si-a tras-o cu Madonna. Sper ca intelegi ce zic.
Cel mai ok e sa gandesti logic, eu cam asta fac, cand eram mai mic acum 2 ani mancam vrajelile pe paine,aveam un coleg putea povestii cu atata vrajeala,caracter si devotament ca chiar l-am crezut cand imi spunea ca i-a tras-o astea si alteia.
Insa cum am crezut am inceput sa ma gandesc si sa cercetez, si uite asa frumos frumos mi-am dat seama ca totul era vrajeala si ca nu mai merita sa vorbesc cu el despre chestii de astea.
Apropo, aici m-a referit la ceva usor. De exemplu si daca trebuie sa faci un schimb pe internet, gandeste-te si justifica "Ba asta nu ma pacaleste? Totusi prin internet se dau multe tape s.a.m.d."
Nu e greu, trebuie sa te gandesti atata tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inocenta este ca virginitatea,daca nu ti-o trage unu', nu te schimbi.Ce vreau eu sa spun este ca, daca citesti, mintea iti merge mai repede, insa nu te va pregati pentru viata.

| blAster85 a răspuns:

Incearca sa privesti altfel lucrurile,viata,uita-te la adevarata fata a vietii, cand cineva iti spune/promite ceva, si vezi ca nu e asa, schimba-te, nu te increde in toata lumea usor.si eu eram destul de credul, dar satul dupa atatea vorbe si promisiuni m-am schimbat, depinde si ce varsta ai.