| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut,cunosc o familie,un tata,fiu si mama cu care mereu ma intelegeam bine,parca eram ca o familie insa tatal meu mi-a interzis categoric sa ii mai vizitez, insa sunt in depresie si stau inchisa in casa si tatal meu mereu ma critica si imi zice ca sunt nebuna ce sa fac? am o vina?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ESte simplu, nu ti-a interzis nimeni sa iesi afara, sa te plimbi, sa te joci cu prietenele, ti s-a interzis sa nu mai vizitezi doar familia aia.
Deci, lasa depresia si iesi afara, joaca-te cu fetitele de varsta ta!

| Andreeaioan115 explică (pentru Violleta2022):

Draga,eu nu ma joc cu fetite am 16 ani jumatate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Evident ca tatal tau ti-a interzis sa mai vizitezi familia cu acel baiat, din anumite motive, probabil impuse de aceea familie.
Oricum, nu este nromal ca o fata de 16 ani sa mearga in casa unor necunoscuti, chiar si vecini, asa ca are ea dragan la oameni.
Asa ceva trebuie oricum sa inceteze, mai ales ca nu mai ai 5 ani, sa nu intelegi asta.

Iar daca esti in depresie, te sfatuiesc sa nu stai in casa, ci sa iesi afara, sa faci sport in aer liber, sa te intanesti cu prietenele si chiar sa te joci cu ele, volei, fotbal, tenis... orice, numai sa nu stai in casa, ca de aceea esti in depresie.
Lipsa socializarii duce la frustrare, nemultumire, iar in timp, la depresii.