| NOOOONAME a întrebat:

Salut, daca eu vreau sa ma angajez si vreau sa-mi fac un card, ma duc la banca si imi fac un card de debit, imi face automat un cont in lei pentru salariu sau imi poate pune banii direct pe card? Cum functioneaza?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O sa iti faca un cont bancar (cardul este doar un mijloc prin care ai acces la bani, mai sunt si altele). O sa dai codul aferent contului IBAN printr-un extras de cont la firma respectiva si ei, pe baza acestui IBAN, o sa iti transfere banii in cont.
Tu apoi, poti sa mergi la un bancomat/ATM si poti sa ii scoti. Sau poti sa iti iei si o aplicatie pe telefon prin care poti sa ii transferi sau sa faci ce vrei tu cu ei.

Contul o sa fie in RON in Romania, daca asta vrei. Dintre cele doua variante date de tine... nu inteleg asociatia.

Sper ca te-am lamurit. Numai bine!