| StatuZ a întrebat:

Salut de 2 ani aproape ma confrunt cu o problema, am psoriazis pe pielea capului in unele locuri ( cum am parul blond si mai maricel nu se vede ) si acum 2 saptamana am observat ca mi-a aparut si langa organele genitale, ce as putea face impotriva psoriazisului? precizez ca am fost la dermatolog a zis ca e din cauza stresului si a alimentatiei, vara trecuta mi-a trecut dar mi-a aparut iar, am 14 ani.

Dau fundita!

4 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Si eu am de la 13 ani. Eu urmez un tratament, mi-a dat dermatologul cateva creme naturiste si ma mai dau din cand in cand cu elke. Nu vreau sa fiu pesimista dar de 6 ani ma confrunt cu boala asta si a tot a recidivat. Eu zic sa te tii de tratamentul de la dermatolog caci altfel este posibil sa-ti apara si in alte zone. Mie imi aparusera pe langa gat dar am dat cu o crema Locoid, au disparut si nu au mai aparut.

| Gabitzzza a răspuns:

Pai din cate stiu eu tu nu ai voie sa mananci orice si nici sa te stresezi nu incerca anumite lucruri care iti spun anumite pers pentru ca poate fi periculos nu fa decat ce iti spune dr. dermatolog

| Florin_6699 a răspuns:

Sunt multe tratamente naturiste pentru psoriazis...va prezint si eu 3 produse, 1. Crema Sorry A-Z
Crema este concepută pntru îngrijirea pielii deteriorate, ucate, crăpate, cât şi pentru îngrijirea pielii cu probleme (ireitaţii, eczemă, psoriazis). Conţine extracte de sunătoare, gălbenele, ienupăr, ulei de anagra şi ulei de măsline. Protejează pielea defactorii externi, o regenereză, îi conferă umiditate şi o catifelează. Mod de folosire: se aplică de celpuţin trei ori pe zi în strat superficial pe zona cu probleme dar şi în jurul ei, pe pielea sănătoasă. http://www.abc-cosmetics.ro.im/cumpara/crema-sorry-a-z-355171 (a fost recomandata de un medic canadian unei famili de romani care locuiesc in Canada care area un copil bolnav de psoriazis de la varsta de 4 ani. boala sa ameliorat rapid dupa aplicarea cremei...inca mai tin legatura cu ei. am fost curios sa vad rezultatele)
2. Sampon Sorry A-Z
Samponul este indicat pentru scalpul cu probleme, regenereaza pielea capului si previne formarea crustelor. Uleiul esential de rozmarin este mult utilizat in industria produselor cosmetice datorita actiunii anaglezice, aromatizante, antiinflamatoare, de stimulare a circulaţiei sanguine periferice, atimicrobiene si de prevenire a caderii parului. Extractul bioactiv de sunatoare este cunoscut de mii de ani drept „antibiotic natural". Are in principal actiune antiseptica si astringenta si de aceea este folosita in rani si arsuri. Sunatoarea este folosita pentru ingrijirea zilnica a pielii sensibile si a parului.http://www.abc-cosmetics.ro.im/cumpara/sampon-sorry-a-z-354657
3. Sapun Sorry A-Z cu carbune
Este un săpun indicat pentru pielea cu probleme, arsuri, iritaţii, seboree, eczeme, scabie, psoriaza. Reface rapid celulele şi previne dermatita seboreică. Gudronul de cărbune îndepărtează de pe piele „solzii de peşte" cauzaţi de psoriază. Acţiunea terapeutică a gudronului de cărbune se bazează pe însuşirile sale antitoxice, absorbante, calmante, cicatrizante, antispastice, atiazotemice şi aintiinfecţioase.
http://www.abc-cosmetics.ro.im/cumpara/sapun-sorry-a-z-cu-carbune-341294

| Rain_1754 a răspuns:

Si eu am. Adica. aveam acum vreo 4 ani. Am inteles ca niciodata nu dispare de tot, revine din cand in cand. E din cauza stresului. Nu prea ai ce-i face. Eu stiu ca mi-a disparut singur. Eram obsedata de chestia asta. Nu suportam dar dupa cateva saptamani nu m-am mai gandit nici nu m-am mai scarpinat si a disparut. Acum vreo luna mi-a aparut iar. Probabil de la tezele si examenele finale. Vad ca incepe sa-mi treaca.
Dupa cum ai zis, vara ti-a trecut si apoi ti-a aparut iar. Scoala. stresul. E normal. Stai linistit/a, dormi 8 ore, mananca sanatos, nu foarte multa mancare cu grasimi, fa dus in fiecare zi si nu te scarpina. Atata tot. Vara asta probabil iti trece iar. Doar. nu te mai gandi la asta.