| anonim_4396 a întrebat:

De mic am visat sa devin astronaut... știu, vise mari, poate prea mari...Sa fiu sincer ma cam amuza ideea,dar cine stie? cu pasiune si multa munca totul e posibil.

Intrebarea mea este:

Ce etape trebuie sa parcurgi pentru a deveni un astronaut?

Prin etape ma refer la ce studii trebuie sa urmez,ce cunostinte trebuie sa am, etc...

Va rog, nu raspundeți daca nu aveți cat de cat cunostințe in domeniu.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sigur, trebuie sa aiba" ceva "in plus pe langa profesia si specializarea lor! Acel "ceva" in plus este, cred eu, rezistenta la sesiunile de antrenamentele speciale, anterioare zborului.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Visezi si acum, mai marisor fiind!

Astronaut/cosmonaut inseamna doar calator /turist in spatiul cosmic cu o astronava in niciun caz NU este o profesie! Daca vrei turism, ai sanse in viitorul apropiat --- vezi cum :http://www.itrocks.ro/turism-stelar-in-curand/

Pentru a fi pe deplin lamurit sa luam, ca exemplu, pe unul din astronautii aflati la bordul Statiei spatiale internationalae ISS), japonezul Koichi Wakata. El este de profesie inginer ( facultatea de inginerie aerospatiala) cu masterat in mecanica si doctorat in ingineria aerospatiala. Pregatirea profesionala ii permite sa indeplineasa anumite sarcini in cadrul programului de cercetare derulat pe statia spatiala --- vezi detalii :http://en.wikipedia.org/wiki/Koichi_Wakata

| Mihai9820 a răspuns (pentru alessia5158):

Pai daca nu este o profesie, astronautii care stau 6 luni la bordul ISS nu sunt angajati? Din cate stiu si astronautul Chris Hadfield are facultatea de Inginerie mecanica, dar nu trebuie sa ai ceva in plus? Adica din cate stiu eu NASA/ESA primesc in jur de 2000 de cereri pe ani din care aleg doar cativa oameni pentru a ajunge pe ISS ( In jur de 3 parca ), ce au acei 3 oameni in plus?

| alessia5158 a răspuns (pentru Mihai9820):

Sigur, trebuie sa aiba" ceva "in plus pe langa profesia si specializarea lor! Acel "ceva" in plus este, cred eu, rezistenta la sesiunile de antrenamentele speciale, anterioare zborului.