| ChaosHunt a întrebat:

Am mai multe nedumeriri in legatura cu job-ul de politist.
Deci, mai intai de toate as vrea sa stiu cum poti ajunge politist, sunt total neinformat si nu stiu de unde sau cine mi-ar putea spune toate astea asa ca apelez la voi laughing, nu raspundeti daca nu sunteti cunoscatori in domeniu.
Prin ce etape se trece pana sa ajungi in functie, ce cunostinte trebuie? Va rog explicati cat mai indetaliat posibil. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Sa incepem cu inceputul. Daca vrei sa fii politist, trebuie sa ai orice al motiv in afara celui financiar, fiindca daca vrei o meserie din care sa castigi din prima 2000 euro, nu cea de politist ti se potriveste. Pentru a deveni politist trebuie sa urmezi urmatorii pasi :
1. Sa iei Bac-ul.
2. Sa te interesezi in ce perioada se fac inscrierile, sa-ti faci dosarul si sa il depui la IPJ-ul din orasul tau!
3. Sa mergi la vizita medicala si sa fii declarat de cei de acolo apt. Asta inseamna sa nu ai tatuaje in locuri ce nu ar putea fi acoperite de uniforma, sa nu ai cicatrici in zone vizibile, sa nu fii bolnav, etc.
4. Examenul psihologic
5. Proba fizica, care consta in aruncarea mingii medicinale, viteza si rezistenta.
6.Probele scrie ( romana, limba straina, istorie.
P.S. Istoria este proba scrisa doar la Academie, la scolile de agenti se da doar romana si limba straina. Pe langa toti pasii de mai sus trebuie sa respecti si anumite conditii! Trebuie sa fi avut media minim 8 la purtare in cei 4 ani de liceu, sa ai domiciliul stabil in Romania, sa nu faci parte din partide, sa nu ai cazier, etc. Va trebui sa completezi multe acte pentru dosar, deci apuca-te din timp!
A. Academia Alexandru Ioan Cuza din Bucuresti
Aceasta institutie pregateste ofiteri de politie, jandarmi si penitenciare pentru Politia Romana. Cursurile dureaza 3 ani, cu exceptia specializarii Drept din cadrul facultatii de politie care dureaza 4 ani.
Facultatea de Politie are 2 specializari : Ordine si siguranta publica, care dureaza 3 ani si Drept, care dureaza 4 ani. Diferenta e ca la Drept, pe langa diploma de licenta ca ofiter de politie, primesti si o diploma de jurist, exact cum primesc cei care termina Dreptul la stat. La OSP, in anul 2 iti alegeri ce specializare vrei, adica rutiera, crima organizata, investigatii criminale, economic, anti-frauda, etc. La Drept nu ai aceasta posibilitate, fiind repartizat la sfarsit in functie de medie de un post disponibil, oricare dintre cele enumerate mai sus. In functie de medie si de dorinta ta, la finalul studiilor esti repartizat la un IPJ. Salariul pentru un incepator nu e foarte mare, noroc de norma de hrana.
B. Scoala de agenti de politie din Cluj si Campina. Faci 2 ani, nu dai istorie la admitere, iesi subofiter, repartizarea e identica.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza" sau pe site-ul unei scoli de agenti de politie si te lamuresti.