| trocki1238238409238409 a întrebat:

Salut! Deci am o problema mai delicată. Am intrat în vara asta la Facultatea de Mecanică, la Poli, secția Mecatronică și Robotică. Eu personal, am vrut să intru la AC dar nu am avut media necesară la bac. Am mai vrut să intru și la sport la Vest, dar am preferat Mecatronica si Robotica, mai ales ca am un fost coleg de liceu aici și am crezut că o să mă acomodez mult mai usor. Eu vin dintr un sat, unde nu prea ai optiuni de viitor deci inevitabil trebuia sa plec la un moment dat, daca imi doream un altfel de trai. Problema e ca nu am idee care e faza cu aceasta facultate, dupa 3 saptamani deja. Colegii sunt super de treabă, toate bune. Problema e că nici nu știu ce meserie pot avea după ce termin această facultate. Chimia și fizica nu mi au placut absolut deloc niciodata si nu inteleg nimic și nici nu mă atrage ceva să le învăț. E un chin psihic pentru mine, parcă în fiecare zi. Mă gândesc să renunț, să revin la mine în sat momentan și să îmi iau un job part time, ceva care să producă bani și să încep să învăț programare de unul singur, fiindcă chiar simt că mă atrage, eventual să intru în vară la o facultate de informatică, unde pot intra și cu media mea de la bac sau până atunci, pot fi deja angajat. De asemenea, m-am mai gândit să intru la școala de poliție. Și acolo mi se pare extrem de interesant și mi ar plăcea foarte mult. Vreau să îmi spuneți voi, ce părere aveți despre această situație și ce sfaturi îmi puteți da și de asemenea, dacă e cineva de la mecatronică și robotică, cu mai multe detalii, cu atât mai bine.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus intrebarea asta de 5-6 ori si ai primit destule raspusnuri pe care ar trebui sa le iei in considerare, cred ca ori esti prost si nu le intelegi, ori te complaci in situatia de a ti se plange de mila.

Daca nu esti capabil sa inveti pentru facultate, nu mai pierde timpul inutil, ca oricum nu vei avea job asigurat la sfarsit de facultate.

Du-te acasa in satul tau, sau ia-ti de munca Full-time, nu par-time, ca sa te poti intretine ca si asa vor fii putini bani.

Invatatul programarii de unul singur la varsta asta, nu se va intampla, mai ales ca nu esti genul sa bagi picioarele la apa rece si sa tocesti, cum ai recunoscut si singur ca nu esti capabils a inveti fizica si chimia.

O a 3-a varianta este sa aplici pentru Politie sa vezi daca esti eligibil.

Iti mai dau eu a 4-a varianta: aplica pentru SOLDAT in armata, care vine cu loc de munca asigurat, salariu bun si cu ajutor banesc la chirie.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va fi meseria viitorului. Tot mai multe operații și activități care până cum erau mecanice și conduse de oameni, de aujm înainte vor fi efectuate de mașini automate și roboți.

| Nirvanaaa a răspuns:

Părerea mea e ca încă ești la început, e primul an deci nu te lăsa așa ușor.
Așa e la început, te demoralizezi, te gândești ce relevantă au unele informații.
Ai sărit prea repede la concluzii. Vezi cum va evolua situația.