| MrCozzmin a întrebat:

Am Windows 7 instalat si vreau sa instalez Windows 8 de pe USB. Nu pot sa bootez de pe USB la restart. Are ceva daca instalez Windows-ul fara restart. Adica ma duc in My Computer si dau pe Windows 8. Daca fac asa o sa-mi arate partea unde o sa aleg partitia unde sa se instaleze? (Am mai multe partitii si vreau sa las Windows 7 pe o partitie si pe cealalta sa bag Windows 8) Ce spuneti? Funda celui mai bun raspuns.

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu are nimic, doar ca nu poti sa faci chestia asta. happy

| K0sti a răspuns:

Sunt BIOS-uri care au optiune de boot de pe USB, dar care degeaba o au ca nu functioneaza! Daca stick-ul e bine facut si totusi nu merge, s-ar putea sa faci parte din categoria ghinionista!

Raspunsul corect este cel pe care ti l-a dat "alinaalin955"!

Nu poti sa instalezi win 8 si dupa win 7! Nu poti face downgrade, cum zic unii!
Daca vrei sa instalezi pe alta partitie, poti, da nu se face asa, e dovada de amatorism! Succes!

| horia2012 a răspuns:

Daca ai sa procedezi asa ai sa-ti strici sectorul de boot de pe HDD. Daca le vrei pe amandoua, intai instalezi W8 si pe urma W7, amandoua prin bootare. Poate stikul nu e bine facut. Foloseste Rufus:
http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO
si incearca cu F12 sa vezi daca booteaza de pe stik.

| MskDesign a răspuns:

Verifica daca windows-ul 8 de pe stick a fost corect pus, daca din bios ai pus la first boot device ai pus usb/removable device ca prima optiune. Dupa ce te-ai asigurat ca toate acestea sunt OK, va trebui sa creezi o noua partitie.Pentru a avea dual boot pe pc cu 2 windows-uri va trebui sa instalezi prima oara versiunea veche si apoi cea noua.EX:
*instalare win 7 si dupa win 8
*instalare win xp si dupa win 7
sau
*instalare win xp, win7 si dupa win 8 pentru a avea 3 sisteme de operare.

| alinaalin955 a răspuns:

Instalezi direct, peste Windows 7, pe aceeasi partitie.
Windows 7 va fi intr-un folder numit windows old.
Asa stergi folderul windows old:
https://www.youtube.com/watch?v=DPTvEhR6q7o
sau pur si simplu ii dai delete, dar mai bine il stergi corect.
Ramai la Windows 7 ca-i mai bun.

| MrCozzmin explică (pentru alinaalin955):

Si daca instalez peste voi avea si Windows 7 si Windows 8? DualBoot?

| alinaalin955 a răspuns (pentru MrCozzmin):

NU,doar Windows 8.
Nu stiu cum sa ai doua sisteme de operare, se poate, dar nu stiu cum si nici nu vad rostul.

| MrCozzmin explică (pentru alinaalin955):

Am inteles.