| giulianito a întrebat:

Salut doresc un raspuns concret de la o persoana de specialitate! dupa ce termin clasa a 9 in moldova si ma trasfer mai departe l la un liceu din romania merg direct in a 10 sau iau de la inceput a 9! doresc sa merg la frofil real pentru a merg eapoi la facultatea umf din iasi!

3 răspunsuri:
| BlackRose95 a răspuns:

Intri direct in clasa a 10-a pentru ca nu ai nevoie sa inveti alta limba. Chestia asta se poate face doar daca te duci intr-o tara in care limba care se vorbeste e total diferita de a ta. Adica pleci de exemplu din Spania in Italia.

| iMaDreamer a răspuns (pentru BlackRose95):

Nu e adevarat. Am o vara care tot asa a plecat la sfarsitul clasei a 9-a in Italia si si-a continuat studiile in mod normal. Eu cred ca depinde de media cu care te prezinti la noul liceu.

| BlackRose95 a răspuns (pentru iMaDreamer):

Am dat doar un exemplu ca sa inteleaga. Nu stiu exact care sunt tarile care necesita un an pentru limba, dar oricum in Moldova si in Romania se vorbeste aceiasi limba deci pentru el nu e problema. Nu are legatura cu media.