| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce m-am gandit indelung la ce facultate sa urmez, am ales sa ma duc in U. S. A sa studiez medicina. Ceea ce este foarte important, este limba engleza, la care am exersat foarte mult, prin olimpiade si alte concursuri, deci nu aceasta ar fi o problema. As vrea sa stiu ce facultati sunt prin California, Alaska, Canada putin mai ieftine pentru ca nu sunt dispusa platesc 30.000-40.000 $/an. Deci, caut o facultate mai ieftina, intr-un oras linistit, nu intr-o metropola, fiind dispusa sa imi iau un job part-time in timpul studiilor, iar vara sa lucrez mai mult, plus ca as vrea si sper sa primesc bursa. Deci cam ce facultati sunt, nu gen Harvard? Sau daca nu exista in U. S. A facultate ieftina si buna, undeva in Anglia?

Astept raspunsuri! happy

3 răspunsuri:
| yhsay a răspuns:

Anglia e si mai scumpa decat SUA happy iar sa te duci la "community college " e ca si cum ai face o facultate particulara mai de prestigiu aici in Romania, asa ca degeaba nu vrei "gen Harvard" ca ti-ar fi si mai greu sa te angajezi ca medic, avand in vedere ca nici nu esti din tara respectiva. Ca taxe, toate ajung la peste 15 000$ pe an + restul cheltuielilor (transport pana acolo, chirie, mancare). Sfatul meu ar fi sa faci facultatea aici pentru ca este foarte grea si abia dupa, sa pleci.

| osutavirgulanoua a răspuns:

Imi place ca nu ai deloc pretentii... gandeste-te ca si in Romania e scumpa medicina, plus ca trebuie sa locuiesti undeva (chirie si alte cheltuieli), si o bursa la asa ceva e foaaaaarte greu de obtinut.
Si loc de munca, nu job, ca suntem in Romania...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi pare rau ca nu ati inteles,dar eu vreau sa ma stabilesc acolo dupa facultate si sa fac o facultate in romana si eu sa ma duc unde se vorbeste alta limba ar fi foarte dificil,daca nu imposibil, pentru ca as face facultatea in Romania, ca nu m-ar durea nicaieri.