| NARCYS190 a întrebat:

Salut, dupa terminarea liceului as dori sa ma inscriu la facultatea de inginerie medicala din cadrul politehnicii. din cate stiu trebuie sa dau examen la mate si fizica (nu situ daca pot alege alta materie).
In fine ce se studiaza mai exact in cei 4 ani de faculate?
Si care sunt sansele de a gasi un loc de munca in acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| cornimbarbu a răspuns:

Salut,

Am terminat in urma cu doi ani Inginerie Medicala in Brasov. Cand m-am inscris nu a trebuit sa dau admitere ci a fost concurs de dosare. Din cate stiu eu nu poti schimba materia la care se da admitere.
Oricum in primii doi ani o sa faci vreo 4 feluri de matematica plus fizica, electrotehnica, chimie, rezistenta materialelor si altele. Asa ca e bine sa fi cat de cat pregatit dinainte. In ultimii doi ani se apropie mai mult de partea de robotica, programare, inveti softuri pe care le folosesc echipamentele medicale, principii de functionare a diferitelor aparate pe care le gasesti prin spitale, laboratoare, sali de recuperare etc.
NU e o facultate usoara, si sa nu crezi ca daca ii zice medicala o sa faci foarte multa teorie din ramura de medicina.
E inginerie curata.

Cat despre angajare, eu lucrez acum intr-un birou de proiectare componente pentru motoare de avioane. Nu are legatura cu ce am terminat dar am vrut sa lucrez in timpul masterului asa ca m-am angajat in domeniul ingineresc. Majoritatea colegilor mei si-au gasit de lucru, un sfert de grupa in domeniu.
Asa ca ai toate sansele sa te si angajezi undeva.
Succes!