| DomnulAlB04 a întrebat:

Salut! Este obligatoriu sa îmi scriu numărul de telefon pe scutirea de mana a copilului meu in cazul in care dirigintele nu crede că elevul lui nu a putut veni la școală din anumite motive?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mi se pare mie sau ai mai pus aceeasi intrebare de pe alt cont? Ti-am si raspuns.

| darrio2007 a răspuns:

Tu esti mama copilului sau esti chiar copilul? Ai chiulit de la scoala si acum nu stii cum sa o dregi.

https://www.tpu.ro/......ta-am-tot/

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu sa se puna numarul de telefon, ca dirigintele sa va contacteze telefonic si sa-i confirmati datele si credibilitatea motivului, din acea scutire.

Copii sunt despteti in ziua de azi si-si scriu singuri scutiri, pretinzand ca ei sunt parintii (desii parintii lor nu au habar ca de chiuleala copiilor lor), de aceea se cere confirmarea parintelui la telefon.

Alta varianta este ca parintele sa mearga in persoana la scoala si sa depuna scutirea medicala, confirmand prin prezenta lui ca scutirea este legala si reala.

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai asta vrea sa faca si el. Sa si-o scrie singur. Vezi cealalta intrebare a lui.

| Violleta2022 a răspuns (pentru darrio2007):

Am inteles asta, dar nu mai functioenaza cu smecheria sa si-o scrie singur, ca-i nevoie de confirmarea verbala a parintelui, sau prezenta in persoana a parintelui.

| dullcat a răspuns:

Buna. Nu ar strica sa incluzi si numarul de telefon, astfel incat dirigintele sa te poata suna si confirma.

Eu aveam multi colegi care cumparau scutiri sau cereau altora cu scris mai matur sa le faca. Si daca ar fi verificat dirigintele de fiecare data, lucrurile ar fi stat altfel. laughing