| anonim_4396 a întrebat:

Salut, eu sunt o fată de 16 ani. La sfârșitul lunii septembrie am fost operată la stomac, ceva legat de intestine. Înainte să fiu operat o prietenă ma convins să încerc să fumez si am fumat cam 10 țigări, dar m-am lăsat fiindcă aflasem că trebuie să am o intervenție chirurgicală. Am intrat într-o mică depresie, dar m-am descurcat. Au trecut aproximativ 3 luni de la operație și acea prietena mi-a lăsat un pachet cu 8 țigări. Eu i-am spus că m-am lăsat si atât, dar în același timp mor de dorința de a fuma măcar una din nou. Înainte nu eram așa, eram mult mai cuminte și făceam toate lucrurile calculat. Am de parcă m-am schimbat. Începusem să fumez, să beau exesiv de mult alcool. Acum să îmi exprim următoarele întrebări. Prima întrebare e, că ar putea să afecteze la operație dacă eu încep iar sa fumez sau să beau sau dacă da, când pot să încerc. Alta întrebare ar fi când deja ma pot ocupa de exerciții fizice, mai ales acelea legate de abdomen. Ultima întrebare ar fi că vara aceasta vreau să îmi cumpăr custum de baie, dar n-aș vrea să-mi cumpăr custum care să-mi acopere cicatricea dar mă gândesc că o să-mi fie rușine, cum ma va privi lumea, cum mă vor privi băieții. Am o cicatrice deasupra buricului cusuta pe înăuntru și de lungimea aproximativă unui deget. Vă rog spuneți vă rog ce sa fac. Mersi mult că m-ați ascultat.

4 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Ah,tocmai mi-ai amintit de copilărie laughing
Nu este nici o problemă dacă fumezi cât timp nu exagerezi,a nu se înțelege că susțin acest lucru!
Sport poți să faci,dar din nefericire,nu vei avea rezistența la fel de mare ca atunci când ești nefumător.
Dacă persoana pe care o consideri prietenă,te îndoapă cu țigări, zic să-i faci cu mâna, și să îți cauți alți prieteni.
În legătură cu cicatricea, don't worry, nu este nimic anormaaal.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fumeaza fara grija, urmatoarea taietura se face pe cea veche deci nu se vor vedea 2 operatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa ai grija cu alcoolul, mai ales ca esti fata...de fumat, poti fuma cat vrei.

| Jouliete a răspuns:

Cel mai important e sa te lasi de fumat pentru ca iti face rau si nu doar la operatie ci in toata sanatatea ta, incearca sa deprinzi alte dependete si nu din acestea ca iti fac rau. Pentru a te ocupa de exercitii fizice trebuie sa astepti macar o luna de la acea operatie nu e bine sa pui repede efort fizic in acea zona. Nu trebuie sa iti fie rusine de cicatrice, cine te place te place asa cum esti, iar diferitele semne de pe corp ne fac unici. Sper sa poti avea incredere in tine sa alegi ce e bine in viata si sa nu te lasi la persoanele din jur care icearca sa iti faca rau.