| bonyta53 a întrebat:

Am avut mana rupta si sunt operata. Si, faza e ca :semnul de la operatie e cam mare! Spuneti-mi sincer, imi va mai trece vreodata cicatricea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

De trecut nu va trece, doar se va mai estompa. Se poate masca prin procedee de chirurgie estetica. Mergi la o clinica specializata si consulta-te cu cei de acolo.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu sincera parere de rau, iti raspund : nu! ---cicatricea se va estompa usor cu timpul dar, din pacate, va ramane vizibila.

| PhotoIsMyLife a răspuns:

Din păcate, nu. Îmi pare rău pentru tine.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cicatricea iti va ramane.

Numai bine!

| AngelOnEarth a răspuns:

Din fericire nu am patit asa ceva pana acum, insa am si eu vreo doua colege care au avut mana rupta cand erau destul de mici si nici pana acum nu le-a trecut cicatricea... Bine, din cate am inteles una dintre ele a fost operata de mai multe ori in acelasi loc si poate si de aceea.

A, si am facut si eu o operatie de apendicita acum trei ani si cicatricea nu a trecut, insa am noroc ca este mica si ca nu se vede.

Dar pentru linistea ta intreaba doctorul ca el iti va spune exact daca va trece sau nu. Sper sa fie un raspuns favorabil!

| jus7ashadow a răspuns:

S-ar putea sa iti treaca! Cicatricile reprezinta o excrescenta de colagen sub piele, formata in urma vindecarii unei rani. La inceput cicatricile au o culoare rozalie, din cauza vaselor de sange si a celulelor noi, dar isi pot modifica in timp forma si culoarea. Maturizarea completa a unei cicatrici dureaza intre 12 si 18 luni, putand trece si 24 de luni pana la stabilirea aspectului definitiv.
Tratamentul chirurgical poate imbunatati aspectul sau chiar indeparta de tot o cicatrice. De obicei se recomanda sa se astepte cateva luni sau chiar un an pana la aplicarea acestui tratament, deoarece cicatricile pot deveni aproape invizibile in timp. Exista riscul ca dupa o interventie chirurgicala cicatricea sa se formeze din nou.

| rebela_3712 a răspuns:

Eu am 24 de ani si am fost in aceeasi situatie ca tine! Am fost operata acum 16 ani si cicatricea inca nu a trecut! Eu nu vreau sa te sperii, dar asta e! Am si o alta prietena care e la fel, a fost operata ieri si m-a intrebat daca ii va trece (cicatricea ei are 6 cm), iar eu i-am zis cate de sincer am putut ca nu...Imi pare rau pentru tine! :*