| Nikolaus a întrebat:

Ieri am fost la oftalmolog si mi-a dat doctorul prescripție de ochelari. Mi-a ieșit - 0.75 pe dreptul si - 0.50 pe stangul. Maica-mea deja era in căutării după ochelari, iar cand am ajuns acasa am luat legătura cu taică-meu(nu e în tara momentan) si i-am zis ca am fost si a zis ca poate nu trebuie de pe acum. Adica are dreptate, eu i-am zis ca daca e sa port de acuma(16 ani) o sa îmi bulesc ochii de tot. Eu vad binișor dar vad câteodată, nu întotdeauna, subtitrările si in general scrisul la TV încețoșat si e greu de distins de pe la vreo 2-3 metri. Încep clasa a 9-a si acum sa vad cum o sa vad eu la tabla. Daca o sa vad bine nu stiu ce o sa fac. Doctorul a zis ca is permanenți cica, dar de ce sa ii port cand vad? Cică sa nu crească dioptriile dar deja daca port ochelari imi stric ochii. Taică-meu are 38 de ani si vede perfect cu toate ca si el sta in timpul liber cu ochii in tablete si telefon. Ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| Anonim0078965 a răspuns:

In zilele noastre ochelarii se dau prea usor. Facem un consult si gata, ai nevoie de ochelari.La bunicamio i-a dat ochelari acuma cativa ani ca cica are nevoie si normal ca nu i-a purtat si acuma la 88 de ani citeste ziaru' fara big grin. Daca pe tine te deranjeaza ca nu vezi bine atuncea poarta-i, dar daca te descurci cu cititul si ce mai ai nevoie lasa-i.Nu-i adevarata faza ca ti se mareste problema daca nu ii porti,dinpotriva, daca problema nu e asa grava si porti ochelari ochiul va,, lenevi'' sa zic asa big grin, daca e lasat liber, el se forteaza sa vada bine si asta il poate vindeca partial.Deci bafta! big grin

| Nikolaus explică (pentru Anonim0078965):

Exact asta ziceam si eu. Am fost la control si gata, ochelari. Numai sa faca vânzare de asta. Chiar dacă o sa mi-i cumpere, nu o sa ii port decât doar atunci cand chiar o sa am nevoie de ei.

7 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Faci cum doresti tu nickolaus, daca tu te simti ok fara ochelari si nu te deranjeaza asa mult vedearea nu ii purta, dar sa nu se agraveze acum tu iti cunosti corpul mult succes

| Lavii007 a răspuns:

Doctorul are dreptate, daca nu ii porti acum cand ai dioptrii mici, mai incolo o sa ajungi sa vezi mai rau. Am fost in aceeasi situatie ca si tine, stiu ca poate ti se pare jenant sa ii porti dar e spre binele tau. Am avut aceleasi dioptrii iar dupa un an de purtat permanent am ajuns sa ii port doar la nevoie.

| Nikolaus explică (pentru Lavii007):

Pai hai sa fim serioși. Eu nu mai fost la oftalmolog de cel puțin 10 ani. Daca in 10 ani mi-au crescut dioptriile asa puțin, pai ce te face sa crezi ca pana fac 18 sa fac o operație cu laser o sa creasca de acum cu 5 pe an și o sa ajung chior. O sa înceapă scoala si o sa ma trezesc la 6 si o sa vin acasa la 3 si nu o sa am timp de televizor...

| suntserios a răspuns (pentru Nikolaus):

Nu inteleg de ce ai impresia ca doctorul ala te minte si tu stii mai bine ca el?
atat timp cat ai diotrii inseamna ca ai nevoie de ochelari si daca nu ii porti aceste diptrii vor creste pentru ca tu iti fortezi ochii. Cu timpul vor aparea si durerile de cap. Si nu compara tu controlul la medic de acum cu ala cand aveai 4-5 ani.

Stai calm nu rade nimeni de tine daca porti ochelari, sau daca rad o sa le treaca

| Anonim0078965 a răspuns:

Mersi pentru funda!winking

| Nikolaus explică:

Pardon, e - 0.25 pe stângul, nu -0.50.