| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am implinit 13 ani si am o problema... De ceva timp parintii mei si nasii mei ma tot impincang sa ma cuplez cu fata nasilor mei de 14 ani... Eu sincer, nu as zice nu, ba chiar din potriva e desteapta, frumoasa, sincer, etc. Problema este ca m-am uitat pe un site de asta de religie crestin-ortodoxa si intrebase unu daca poti avea relatii cu fata nasilor si un "duhovnic" (nu stiu daca era real) raspunsese ca nu pentru ca fata nasilor de botez=sora ta spirituala.
1. Este adevarat?
2. Ce ar trebui sa fac?
Dau funda... Nici macar nu citesc raspunsuri de genu: Ai timp si mai incolo de din astea... Ideea e ca acum am sansa.

Răspuns Câştigător
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Daca parintii tai te imping la asta, de ce sa nu o faci? Si eu sunt ortodoxa, dar chiar nu m-as oprii niciodata sa ma gandesc la asa ceva. Alt exemplu ar fi ca daca x e nas la y, y nu mai poate fi chemat nas la x, dar, cine te obliga sa nu faci acest lucru? Nimeni. E bine sa fi religios, dar acest lucru n-ar trebui sa-ti stea in cale daca intr-adevar iti place de fata. Si e foarte ok daca sunteti prieteni de familie, e o fata draguta si inteligenta. DAR, gandeste-te ca daca relatia voastra nu va merge, ar trebui sa va despartiti de-o forma amiabila, si nu cu certuri fiindca poate dupa aia nu ar mai bine aceeasi buna dispozitie intre familii. Tu incearca, n-ai ce sa pierzi.

8 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Sa le explici parintilor problema

| neutrino a răspuns:

Stai linistit: daca tu spui ca fata este si desteapta si mai mare decat tine, atunci cuplarea nu poate avea loc, iar parintii si nasii tai au glumit cu tine! tine,

| Holiday a răspuns:

Termina cu prostiile religioase. daca fata iti place cupleza-te cu ea, daca nu, nu.
Nu e nici o legatura de sange, cel putin nu una apropiata, deci nu ai nici un motiv sa iti faci astfel de griji.

| Radu284 a răspuns:

Chiar daca ar fi real duhovnicul ala, ce conteaza ce zice?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este adevarat, duhovnicul are dreptate, sa nu faci pasul acesta, fata nasilor tai este ca si sora ta, avand in vedere ca ai doar 13 ani cred ca ai interpretat gresit lucrurile, poate doar glumesc pe seama voastra, repet nu te cupla cu fata nasilor, este pacat!

| Hakuouki a răspuns:

Daca toti ne tragem din Adam si Eva, toti suntem fii si fiicele Domnului, deci frati si de sange si spiritual, dar totusi ne cumplam, ne cununam, face copii, asta este ciclul vietii. Oricum nu cred ca ajungeti sa comiteti voi vreun "pacat" de la varsta asta, dar nu este tocmai ok sa te combine parintii tai, chestia asta e asa...medievala.

| StefanChriss a răspuns:

Uite, ideea e ca nu e normal sa ai o relatie amoroasa cu orice ruda, dincolo de orice religie, este o problema de etica. Pe de alta parte, voi aveti doar 13, respectiv 14 ani, prin urmare ma indoiesc ca o sa aveti timp sa ajungeti la sex, sau nunta vreodata. O relatie la varsta asta e mai mult o joaca, asa ca atat timp cat nu e nimic serios, sunt de parere ca nu e nicio problema.

| NimeniSiAtat a răspuns:

Da, se zice ca iti e sora spirituala, insa pe vremuri se casatoreau fratii de sange intre ei pentru a nu pierde averile. Asa ca la tine nu vad o problema, nu sunteti frati de sange.