| Andrei1859 a întrebat:

Sunt curios sa aflu răspunsul la următoarea întrebare: stiu ca nașii de botez trebuie sa fie ortodocși ai mei sunt ortodocși, dar daca este o familie ortodoxă si botează un copil si nasii sunt catolici are vreo problema?

3 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Hai, îndoctrinați copilul de mic. Foarte responsabil.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu siguranta, daca vrei sa gasesti punctul de vedere biblic, poti sa citesti ceea ce a spus Isus inainte de-afi inaltat la cer, daca doresti te rog sa citesti in Matei 28:16-20, si vezi daca ritualurile ce se fac in religia ta, sunt in conformitate cu ceea ce ne invata in realitate Biblia.

| gratargratar a răspuns:

Nasii trebuie sa fie neaparat ortodocsi.
Nasii sunt parintii tai spirituali. Cum ar fi ca tu sa fi roman (etnic), maica-ta brazilianca si taica-tu neamt? Se poate? Nu.

Cum se poate ca niste oameni care nu cunosc ortodoxia sa dea sfaturi duhovnicesti unor oameni care sunt in ortodoxie? Cum se poate ca soarecele sa invete pisica la vanat?