| bellatix a întrebat:

Imi place de un baiat mai mare decat mine cu 3 ani. Ce sa fac ca sa aflu daca si el ma place? Sa nu imi spuneti chestii de genu intraba-l si gata ca nu pot. Mi-e prea rusine.

Răspuns Câştigător
| undercovergirl a răspuns:

Buna,
Problema ta nu este rusinea ci timiditatea si teama de a nu-ti raspunde la fel.
Acestea se pot depasii, dar tu esti cea care trebuie sa faca primul pas. Nimeni nu iti cere sa mergi la baiatul respectiv si sa-i spui ca iti place si daca ar dorii sa fie prietenul tau.
Sunt o multime de gesturi non verbale prin care poti sa te exprimi si sa te faci inteleasa. De multe ori ni s-a intamplat lucruri care pur si simplu ne-au socat ( de ex : daca un baiat care iti place se apropie de tine si te intreaba ceva majoritatea prezinta simptome de genul : balbaieli, gura uscata, fluturi in stomac, senzatii de voma ) s-au intamplat, se intampla si se vor intampla daca nu stim cum sa le prevenim.
Eu iti voi oferii cateva solutii, sper eu folositoare happy
Limbajul nr. 1 - Cuvintele de incurajare
Una din modalitatile de exprimare a iubirii este folosirea acelor cuvinte care o consolideaza. Complimentele sau cuvintele de incurajare au o putere deosebita in comunicarea iubirii. Complimentele se exprima cel mai bine direct, prin declaratii simple, cum ar fi: "Ce bine iti sta costumul asta" sau "Parca niciodata nu ai fost asa de frumoasa ca azi!". Incurajarea presupune simpatie si o abordare a tuturor lucrurilor din perspectiva partenerului. Trebuie sa inveti mai intai ce este important pentru partener. Numai atunci il poti incuraja. Prin incurajari verbale incerci sa comunici ceva de genul: "Cunosc problema ta si imi pasa. Sunt alaturi de tine. Cum te-as putea ajuta?". Cei mai multi dintre noi avem potential mult mai mare decat ceea ce vom realiza vreodata cu ajutorul lui. Adesea, ceea ce ne tine pe loc este lipsa de curaj. Insa cand persoana iubita ne incurajeaza, suntem gata sa ne depasim conditia.

Limbajul nr. 2 - Timpul acordat
Prin "timp acordat" se intelege concentrarea atentiei tale in intregime asupra unei anumite persoane. Trebuie ca cei doi parteneri sa stea sa se priveasca unul pe celalalt si sa-si vorbeasca, acordandu-si unul altuia o atentie totala. Este bine sa faca o plimbare doar in doi sau sa iasa in oras sa ia masa, sa se priveasca in ochi si sa isi vorbeasca. Aspectul esential in ceea ce priveste timpul acordat este ca acesta sa fie petrecut impreuna. Nu este suficient doar sa fi alaturi de cealalta persoana...Impreuna inseamna ca nimic sa nu va distraga atentia. Este foarte important sa asculti cu adevarat cand celalat iti vorbeste. Iata cateva sfaturi practice:
1. Pastreaza contactul vizual cand partenerul iti vorbeste.
2. In timp ce-ti asculti partenerul, nu mai face si altceva.
3. Asculta-ti sentimentele. Pune-ti intrebarea cum se simte cealalta persoana si atunci cand crezi ca ai gasit raspunsul, da-i ocazia sa ti-l confirme.
4. Observa limbajul trupului. Pumnii stransi, mainile tremurande, lacrimile, sprancenele ridicate si miscarea ochilor iti pot indicii referitoare la ceea ce simte celalalt.
5. Refuza interuperile. Cercetarile recente au aratat ca in medie, omul nu este atent mai mult de 17 secunde, dupa care se intrerupe sau scoate o interjectie. Daca ii acorzi toata atentia partenerului in timp ce acesta vorbeste, te vei abtine sa te aperi, sa acuzi sau sa-ti afirmi pozitia.

Limbajul nr. 3 - Primirea de daruri.
Cei mai multi sunt de parere ca oferirea de daruri este o exprimare fundametala a iubirii care transcede barierele culturale. Cand tii in mana un dar poti spune " Priveste, s-a gandit la mine" sau " Nu m-a uitat". Cand te gandesti la cineva ii poti oferi un dar. Darul in sine este un simbol al acestui gand. Nu conteaza daca a costat ceva sau nu. Ceea ce conteaza este ca te-ai gandit la persoana respectiva. Darurile pot fi de orice dimensiune, culoare si forma. Unele sunt foarte costisitoare, altele nu te costa nimic. Atunci cand finantele sunt limitate, un cadou foarte ieftin poate insemna o iubire de milioane. Exista si un alt dar care nu este palpabil, dar care uneori este mai elocvent decat unul ce poate fi atins. Se numeste daruirea sinelui sau darul prezentei in sine. Sa fii acolo in momentele de criza, atunci cand partenerul care nevoie de tine, este cel mai important lucru, dar acesta in cazul in care limbajul principal de dragoste al persoanei iubite este primirea de daruri.

Limbajul nr. 4 - Serviciile
Prin "servicii" se intelege capacitatea de a face lucruri pe care persoana iubita ar vrea sa le faci. Incerci sa-i intri in voie, sa-i fii de folos, sa-ti exprimi iubirea facand diverse lucruri. Pregatirea mesei, spalarea vaselor, in general orice ajutor acordat la nevoie sunt, de fapt, servicii. Ele presupun atentie, planificare, timp, efort si enrgie. Daca sunt facute intr-un spirit pozitiv, ele devin o expresie reala a iubirii. Pentru cei al caror limbaj principal sunt serviciile, este important sa nu poruncesca, ci doar sa-si exprime cererile, deoarece cererile directioneaza iubirea, iar poruncile o stavilesc. De asemenea, cate vreme ne tratam pertenerii ca pe niste obiecte, anulam posibilitatea iubirii. Manipularea prin insuflarea sentimentului de vinovatie ("Daca m-ai iubi, ai face acest lucru") nu este deloc un limbaj al iubirii. Nici obligatia dterminata de frica nu este iubire. Nimeni n-ar trebui sa devina vreodata "presul" celuilalt. Iubirea graieste astfel: 'Te iubesc prea mult ca sa te las sa ma tratezi astfel."

Limbajul nr. 5 - Mangaieri fizice
Se stie de multa vreme ca atingerea fizica est o modalitate de a comunica iubirea. Tingerea fizica poate crea sau distruge o relatie. Poate comunica ura sau iubire. Persoana al carei limbaj de dragoste este mangaierea fizica va receptiona acst mesaj mult mai puternic decat cuvintele 'te urasc" sau "te iubesc". O palma pe obrazul unei persoane face mult rau, dar este distrugatoare pentru aceea a carei limbaj este mangaierea. In momentele de criza, simtim mai mult ca oricand nevoia de a fi iubiti. Daca principalul limbaj de dragoste al partenerului este mangaierea fizica, nimic nu este mai important decat sa-l strangi in brate cand plange. Cuvintele s-ar putea sa nu conteze, dar manaierile ii vor comunica in mod clar dragostea ta. Daca nu vei reusi sa-i aduci mangaiere intr-o asemenea clipa, nu va uita niciodata.

Si inca ceva : limbajul corpului la barbatiwinking
Îţi copiază mişcările. Dacă tipul este interest de tine îţi va copia poziţia corpului.

Te rezemi cu spatele de spătarul scaunului, îţi împreunezi mâinile sau vii mai aproape de el. Dacă el face la rândul lui aceste gesturi, atunci e un semn clar că este atras de tine, relevă successfulonlinedating.com

Zâmbeşte natural. De-a lungul unei întâlniri există atât zâmbete forţate, cât şi naturale. Cele naturale pun în mişcare toţi muşchii feţei, nu doar gura.

Studiază felul în care îţi zâmbeşte. Este atras de tine dacă zâmbetele încordate sunt înlocuite treptat de zâmbete sincere, nu invers.

Se umflă în pene. Atunci când un bărbat este atras de o femeie, acesta va adopta o poziţie cât mai masculină.

Stă cu spatele drept, pieptul înainte şi îşi atinge cu mâinile cureaua pantalonilor.

Atunci când îşi ţine degetul mare între curea şi pantalon, iar restul degetelor se odihnesc pe curea, este semn de bărbăţie şi atracţie maximă, arată ezinearticles.com.

Bărbatul care flirtează va încerca să pară mai mare în ochii femeii, aşa că nu-şi va ţine braţele lipite de corp, ci uşor arcuite. De asemenea, îl poţi surprinde repetând gestul următor: îşi ţine mâna sub bărbie şi apasă bărbia înspre exterior.

Tot corpului lui este îndreptat spre tine. Când flirtează, direcţia trunchiului şi a picioarelor lui este îndreptată spre femeie. Acest lucru este valabil şi când mergeţi pe stradă şi când staţi la o masă unul lângă celălalt.

Îţi comunică din priviri că este atras de tine. Bărbatul interesat te urmăreşte cu privirea, iar când privirile vi se întâlnesc, el nu întoarce capul imediat.

Dacă este atras de tine, atunci va face ceea ce psihologii denumesc „formularea triunghiulară" cu ochii. Cu alte cuvinte, el se uită în ochii tăi, după care coboară privirea la buzele şi bărbia ta şi mai jos, la restul corpului, după care se întoarce la ochii tăi.

Şi pupilele dilatate sunt un semn de atracţie. Pupilele unui bărbat atras de o femeie îşi pot mări dimensiunea de patru ori mai mult.

Este atent la apariţia lui. Îşi netezeşte cămaşa, îşi trece mâinile prin păr şi se uită în suprafeţe care îi reflectă imaginea.

Se apleacă spre tine. Încearcă să micşoreze distanţa dintre voi în timpul conversaţiei şi te atinge în mod „accidental".

SUCCES! happy

8 răspunsuri:
| deeutzabr a răspuns:

Buna.ar trebui sa faci rost de numarul lui de telefon de la cineva sa nu zica ca ti la dat si trimite-i mesaje anomine ca as vrea sa te cunosc, cu chestii din astea pana cand ai sa ajungi sa ii spui cine esti si vezi cum reactioneaza daca ar vrea sa se intalnesca cu tine iti trimite mesaje in continuare daca nu iti zice ca numai are credit cu sigurantza

| bellatix explică:

Stiu sigur ca atunci cand ma vede se opreste in locul unde si se uita la mine. odata am fost cu o colega in clasa la el ca sa de dea profu' o fisa pentru un test. el statea in prima banca. colega s-a dus sa ii dea profu foaia dupa care ne-am dus si el a venit la mine si m-a intr ceva de genu:sunteti colege?
si apoi si sunteti prietene? si altele
sau alta data cand am mers la el in clasa eu vb cu o colega si el pur si simbplu se holba la mine.nu stiu ce o insemna asta. sper sa ma lamuriti voi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l intreba asta dar daca ai ocazia sa stai de vorba cu el despre orice se va vedea placerea de a discuta si a cauta o anumita continuitate a discutiei.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-e rusine? fiindca il placi? sau nu il placi il vrei dar tie rusine sa-l minti? intreaba-l doar nul omori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia e ca el ar trebui sa iti zica daca te place, deoarece se presupune ca un baiat trebuie sa faca primul pas happy, dar baga-te in seama cu el si vezi ca se va arata incantat daca te place, si va vedea ca il placi, si in sfarsit va prinde curajul sa iti spuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine roaaga o prietena sau un prieten sa-l intrebe daca tie iti e rusine...si daca da te duci si discuti cu el daca nu fate ca si disparuta...happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cerei idul sau daca il ai zii si apoi intra pe invizibile si vezi ce iti spune.intra apoi pe adveibel si el o sa te intrebe de exempu "serios? tu pe mine?" ceva de genu. apoi esi de tot. daca nu are prietena o sasi dea seama ca si el te place, daca are bun simt o sa-ti ceara prietenia, daca nu cerei tu.credema mi s-a intamplat! succes!big grinbig grin

| biencutza13 a răspuns:

Nu`i spune ca iti place de el cum ar fi asa ''sa stii ca imi place de tine'' dai de inteles cum ar fi '' ma bucur sa te vad'' sau ''ce bine ca esti aici ' esti o companie placuta'' sau ceva de genu