| d2nx a întrebat:

Imi urasc mama datorita faptului ca bea. Nu pot zice ca bea extraordinar de mult si ca imi face viata un calvar pentru ca nu e asa. Bea o sticla din aia mica de bere la 1 litru cred in fiecare zi dupa ce vine de la servici. Dar cand vine iubitu ei (parintii sunt divortati) aduce o sticla de whiskey si beau amandoi (mai mult mama decat el =]]) si se cunoaste cand bea. Devine enervanta. Eu nu o suport cand bea, imi vine sa o omor. Daca nu bea o zi sa zicem devine irascibila. E o mama de nota 10 cand nu bea. Ma rog, si cand bea e buna. Am norocul ca niciodata nu face scandal si niciodata nu cade jos de la bautura sau ceva de genul (mai pe scurt nu se face manga). Dar as vrea sa nu mai bea. Adica nu`i sta bine cand bea pentru ca e femeie si are dor 36 de ani. Cum sa o fac sa numai bea?

Răspuns Câştigător
| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Vorbeste cu ea, sa iti zica ce se intampla.Cu siguranta are o problema ascunsa pentru care ajunge la alcool.Vezi tu,vorbeste cu ea,doar e mama ta. Poate are ceva neimplinit pe plan afectiv sau ar vrea altfel ceea ce are acum,vezi tu. Daca va elimina problema pentru care bea se va lasa,asta e ideea. Poate ca nu lasa sa se inteleaga ca nu se simte bine, asa se intampla ca sa apelezi la alcool, si cum ai zis sa faca ceva ce nu o poti suporta, insa cand nu bea e o mama de 10, bravo tie ca ai specificat asta inseamna ca poate fi de 10 insa ceva o impiedica, vezi ce, prin conversatii simple, nu ca la sala de judecata, fa-o sa se deschida inaintea ta cand nu bea. Sper sa intelegi si sa iti fie de ajutor.Insa nu lua tot ca si cum as sti, la mod general e valabil ce am zis.

12 răspunsuri:
| Andarock a răspuns:

Trebuie să ai o discuție cu ea. Spune-i ceea ce gândești. Deoarece, ești copilul ei, și te va asculta.

Dacă nu vrea să renunțe la bere, spune-i măcar să reducă din ele. 2-3 beri pe săptămână și atât! happy
Dar, trebuie so înțelegi și tu pe ea, deoarece dacă lucră în fiecare zi, când vine acasă, simte nevoia să bea ceva răcoritor, ceva rece și bun. Mno. dacă ea preferă berea în locul sucului sau a apei, asta e.

| Dash a răspuns:

Ar fi bine sa ai o discutie cu ea, dar nu numai tu singura, poate poti gasi sprijin in aceasta problema si la alte rude (ex bunici).

| Laura a răspuns:

O urăști că bea 2 beri pe zi? E majoră, are dreptul și nu îi poți spune ce să facă. Văd că mai și primești sfaturi să o convingi să nu mai facă asta de parcă ar fi ceva rău.

| d2nx explică (pentru Laura):

Doar partea cu berile vezi tu?

| Laura a răspuns (pentru d2nx):

Și partea cu whiskey-ul CÂND vine iubitul ei, care nu e o problemă și faptul că tu ești un copil ipocrit care are ceea ce îi trebuie și e nemulțumit. Lasă fițele astea; dacă asta îi place, las-o în pace, atâta timp cât nu te afectează cu nimic.

| d2nx explică (pentru Laura):

Eh numai spune. Tu vezi ce scrii?! Cum sa nu ma afecteze? Nu e normal ca o femeie sa bea. Adica bere da, dar whiskey, coniac, tuica?! Asta beau numa barbatii. Get a life!

| Laura a răspuns (pentru d2nx):

Nu e normal ca o femeie să bea? Dacă pleci cu clișee din astea, ești din start prea prost pentru a înțelege ceva.

| d2nx explică (pentru Laura):

Proasta esti tu. Daca incurajezi bautura inseamna ca si tie iti place. Maturizeaza-te si numai gandii ca un copilas. Aa, si numai raspunde daca habar n-ai :*

| Laura a răspuns (pentru d2nx):

Ce spun eu, ce înțelegi tu. Zi-mi o singură frază prin care am încurajat băutura. (Și da, berea îmi place. Whiskey beau rar, nu zic nimic.) Încurajez posibilitatea de a alege ce vrea să facă. Nu ai dreptul să nu îți convină ce face altul atâta timp cât nu te afectează. Cu ce te afectează că bea 2 beri? Îți scoate un ochi? Te dă afară din casă? Îți face vreun rău? Tu trebuie să te "maturizezi" și să fi recunoscător că ai o casă, pe cineva care ți-o oferă, calculator, internet și tot ce vrei. Nu ai dreptul să îi spui unui om ce să facă cu banii lui.

| d2nx explică (pentru Laura):

Nu bea 2 beri, doar 1 pe zi happy. Si tu tot nu intelegi. Cum dracu sa nu ma afecteze? Tie ti-ar place daca ai vedea`o pe mama ta ca bea? Iti zic eu ca nu. Ce exemplu sa i-au eu de la ea?

| Laura a răspuns (pentru d2nx):

Una de 1 litru, pentru mine o bere are 0.5 laughing. Și maică-mea bea, chiar mai mult, dar n-ai dat un exemplu bun, pe mine în general mă doare-n 14 de ce face ea. Oamenii nu iau exemplu de la părinți, poate doar cei care nu gândesc prea mult. Decât să te preocupe ce exemplu să iei sau nu de la ea mai bine ai învăța unde se pune o cratimă. Și spui asta de parcă ar fi un lucru rău să bei bere. E simplu: dacă vrei, bei și tu, dacă nu, nu. E ca și cum ai urî un om că mănâncă gogoși cât timp tu ești la dietă.

| d2nx explică (pentru Laura):

Ma rog, fie cum zici tu.