| FrateleTedur a întrebat:

E urgent. In cateva ore am banchetu (a 8a), si cativa tovarasi si cu mine ne-am decis sa aducem ceva bautura. Bine bine, initial zicea unu ca sa ia whiskey. El nu a mai baut niciodata, si nu stia ce inseamna sa bei tarie. Ideea e urmatoarea. Pan la urma, au luat 10 sticle de strongbow, de jumate de litru. Eu ok sa beau o sticla singur? E prea mult? Tin sa precizez ca am 15 ani, si voiam sa beau de diatractie, nu ca sa ma imbat. Sa nu veniti cu comentarii gen " nu bea ca nu e bine " sau ceva. Am mai baut in trecut, si nu m-am imbatat pana acum. Si nu vreau nici acum. Credeti ca rezist la o sticla de strongbow? Cel mai mult am baut 2 shoturi de vodca consecutiv, da tinand cont ca vodca are gen 80% alcool, eu zic ca e ok. Urgent va rog.

14 răspunsuri:
| KinoAndreea a răspuns:

Ce s-a ajuns cu lumea asta laughing Eu in clasa a 8 a nu am pus nici o tigara in gura, nici alcool, imi vedeam de copilaria mea, sa ies afara, etc. Si tu vii cu intrebari de astea? Serios? Ai banchetul in loc sa ai grija sa te distrezi cu colegii poate nu va mai intalniti, sa iti faci amintiri frumoase cu ei, uite ce grija ai tu...serios? Tu si copii de 13 ani care-i vad in pub-uri cu tigara in bot si berea in fata. Penibil! :p

| FrateleTedur explică (pentru KinoAndreea):

Well, tine si de anturaj totul. Plus ca "copilaria" asta s-a cam terminat brusc la mine( nu, nu sunt copilu ala cringe care se taie ca nu ii da masa fidget spinner. Eu ma refer la lucruri mult mai grave, care implica politia, schimbarea domiciliului de 3 ori in 2 ani si mult timp in spital).
Nu intru acu in detalii, dar din cauza lipsei de activitate, atat psihica cat fizica, am inceput sa " o i-au pe cai gresite." Am fumat un an de zile, dupa care am reusit in final sa ma las, cu ajutorul unei fete. Apoi de ziua mea, cand am facut 15 am fumat un cui cu varamiu. Cea mai faina experienta de pana acum. Iar faza cu " distratu" la banchet e lame. Nu stiu cati ani ai, da legit vorbesti ca cineva de 40 de ani, crescut cu Secera si Ciocanu. No offense, dar majoritatea fetelor pe care le cunosc fie numai sunt virgine, fie au "iubiti" de 18+ ani. Deci eu cred ca, in acest context, niste alcool si 5 grame de Maria nu e mare lucru. Si ca sa clarific, nu sunt de acord ca la 14 ani sa iti pierzi virginitatea, mai ales ca fata. Este vina parintilor ca le lasa in club si la party pan la 1 noaptea. Deci nu te mai da rotunda si interesanta ca vai Doamne ca bine era inainte. Am pus o intrebare simpla, raspunzi bine, nu raspunzi iar bine. Probabil ca a fost la ceva scoala catolica daca la 14 nici nu ai vazut o tigara.

| KinoAndreea a răspuns (pentru FrateleTedur):

Ma bucur ca realizezi macar ca ai luat-o pe cai gresite, mai ai de lucrat la "a face ceva impotriva asta". Nu am 40 de ani si nici de 23 nu am trecut si nici nu prea le am cu biserica. Cat de vazut, am vazut foarte multe pana acum. Da, fumez, nu. nu fumez de la 15 ani, prima tigara a fost la 17 si consider ca e totusi mai okay decat la 12-13 ani, tu ce zici? Nu am fost crescuta nici nu secera si cu ciocanu. Am trait prin multe tipuri de anturaje, de la alcolisti pana la junkisti (nu cred ca e mare diferenta), de la manelisti si pana la tipuri de oameni care chiar vor sa faca ceva in lumea asta mai ales pentru ei si care spera sa nu crape pe la 40 din cauza ca "s-au distrat prea mult". Cat despre copilarie, am vazut/am pieteni care stiu sa-si omoare timpul si plictiseala cu activitati ceva mai benefice decat pufaitu si alcool..ma rog, lunga discutie. Nu ti-o zic de rau, ti-o zic spre binele tau...defapt, sincera sa fiu, nu am ce asteptari sa am, ma astept la poate prea multa maturizare de la cineva de 15 ani. Tu le iei ca insulte sau ceva. Eu stiu ca e perioada de la vreo 15 (sa zicem) pana la vreo 20 si ceva cand experimentezi tot felul de lucruri noi, nu zic nu, altfel ce tampenii si povesti ai avea de spus peste cativa ani, no? laughing Ma refer ca incepe totul prea devreme si poate ajungem pe la 50 de ani sa ne plangem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FrateleTedur):

Daca tu te invarti in astfel de cercuri, nu inseamna ca asa sunt toti cei de varsta ta. Eu, la 18 ani, nu am fumat niciodata, am trait degeaba?laughing

Daca realizezi ca ai luat-o pe cai gresite, de ce nu schimbi ceva? Iti merge asa pana pe la 20 de ani, dupa aceea, s-a cam terminat cu 'smecheria' si 'golaneala', cercurile in care te invarti tu sunt calea sigura spre inchisoare, iti sugerez sa-ti schimbi anturajul cat mai repede, e spre binele tau. happy

Si nu, nu te imbeti dintr-o sticla de Strongbow, nici nu te ametesti.

| FrateleTedur explică (pentru KinoAndreea):

Si totusi. Ai fumat iarba? E prea genial. Sper sa o legalizeze

| KinoAndreea a răspuns (pentru FrateleTedur):

Yup

| KinoAndreea a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit cineva laughing

| FrateleTedur explică (pentru anonim_4396):

Well, nu, nu ai trait degeaba ca nu ai fumat. Nici macar nu e bine sa fumezi. D-aia m-am lasat dupa un an. Iar vezi tu, anturaju oricum il schimb acu ca intru la liceu, insa pe mine nu anturaju m-a facut sa beau si sa fumez Maria, ci anumite evenimente care m-au distrus psihic. Pana acu 2 luni abia puteam sa dorm fara pastile. Dupa cum am zis, faptul ca am stat si stau foarte mult timp singur ( 10 ore pe zi) si chiar nu am nimic de facut, gen nu am prieteni "buni" cu care sa ies, stau in casa. Sincer, nu ma consider "golan". Nu umblu creanga pe strazi, nu am intretinut relatii la 13 ani, nu am facut nimic ca sa fiu un golan. Probabil ca m-as integra bine intr-un astfel de grup, dar anxietatea si frica de a vorbi intr-un grup mare de oameni m-a tinut deoparte. Oricum, eu nu regret nicio decizie. Daca nu faceam toate greselile pe care le-am facut, nu eram eu asta de azi. Iar acum ca a trecut banchetu, pot sa zic ca a fost mult mai bine decat ma asteptam. Eu numai am asteptari mari de la nimeni si nimic, ca sa nu fiu dezamagit. Cat despre baut, am baut o sticla de strongbow, am baut si garrone si vodka. M-am ametit un pic, dar im galagia aia infernala chiar nu a mai contat. A da. Si ne-a prins pana la urma, de e ok. Eu am dat mai multi bani ca in cazul in care ma prinde sa nu ma bage si pe mine in rahat. Oricum, fara bautura nu era la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FrateleTedur):

Observ ca incerci sa te lauzi cu asta, e cam trist.

| FrateleTedur explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am laudat cu nimic. Doar am povestit ce a fost la banchet.

| aumih16 a răspuns:

Sa fii sanatos!

| 393Dan a răspuns:

Vodka are 40% alcool, la 80% acolo aproape bei spirt curat. Si de la o sticla de strongbow nu-ti va fi nimic, poate te va ameti putin, dar in asta e tot caiful de a bea la petreceri x)

| SicknessesUnwanted a răspuns:

Într-un fel este ok să bei singur o sticlă de strongbow, dar dacă te vei grăbii vei avea niște probleme.

Ca să te informez, conține 4.5% alcool cam așa deci ai grijă.

| FrateleTedur explică (pentru SicknessesUnwanted):

Asta inseamna 22.5 ml alcool. Cred ca e OK