| Sachiroo a întrebat:

Salut, lume! Pentru astăzi am de prezentat la ora de dirigintie cu colega de bancă un proiect în fata clasei pe tema "adolescența este trăită diferit peste tot în lume".
Eu m-am gândit să scriem nume de țări pe niște bucăți de hârtii, și să spună colegii cum cred că este adolescența în acea țară, dar mi se pare o idee prea seacă.
Aveți voi vreo idee, ținând cont, că, cuvintele cheie din propoziția de mai sus sunt "ADOLESCENȚĂ" și "LUME"?

Răspuns Câştigător
| floareaalbastraa25 a răspuns:

Ideea ta e buna, leaga te putin si de cultura fiecarei tari, asa vei declansa o discutie si o impartasire de pareri in clasa.
e o tema interesanta, chiar mi-ar fi placut sa o abordez si eu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Eu m-am gândit să scriem nume de țări pe niște bucăți de hârtii, și să spună colegii cum cred că este adolescența în acea țară, dar mi se pare o idee prea seacă."

Pai asta este proiectul vostru, nu al colegilor vostrii.
Tu si colega ta aveti de muncit si pregatit proiectul asta, nu colegii vostri.

Ti-as sugera ca atat tu cat si colega ta de banca, sa va alegeti cate 3 tari din lume, despre care sa scrieti fiecare, cum este adolescenta in acele tari.

| Eireann a răspuns:

Deci azi ai de prezentat proiectul si acum vrei idei pentru el?
Diferente intre adolescentii din Romania si cei din Belgia sau Spania sa stii ca nu sunt asa mari cum ai crede iar daca ii intrebi de asolescentii din Sudan sau Nepal nu prea aveti repere.
Poate ar fi mai interesant sa vedeti care sunt obiceiurile diferitelor culturii care au traditii legate de intratea in adolescenta ( evreii au bar mitzvah la 13 ani, amish au rumspringa la 16, in America Latina e quincenera la 15 ani, etc) si ce semnificatie au.

| Sachiroo explică (pentru Eireann):

Aseară eram prea obosit. Chiar și așa, astăzi am dirigenția la 18:15, deci în 8 ore este timp pentru idei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sachiroo):

Îți spun cam cum e în Israel pentru adolescenții din familiile sărace și care NU pot să își cumpere case în țara lor că mp costă între 10.000 și 20.000 de dolari/mp.

- fac școala și liceu

- fac armata

- după armată din cauza SĂRĂCIEI din familiile lor pleacă definitiv în America sau Europa de vest

- se angajează în țările astea la patroni evrei și rămân definitiv în țările astea și își cumpără și case care sunt mult mai ieftine decât în țara lor.

DECI - tema - ADOLESCENȚĂ - și țara - ISRAEL - e cam ce am spus eu.