Întrebare recomandată | RaulDamian0321 a întrebat:

Salut! M-am gândit să trimit un mesaj aici pe TPU în speranța că poate mă poate ajuta cu un sfat. Cel mai probabil am anxietate socială. Nu am frică de necunoscuți, cât am frică de cunoscuți, adică în mintea mea e mai probabil să am interacțiuni cu persoanele pe care le cunosc decât invers, deci șanse mai mari de a mă face de râs în contexte sociale (chiar dacă eu știu că nu are ce să se întâmple, cumva pe moment mă pierd, dar nu mereu, în funcție de zi).

Îmi este frică să fiu în centrul atenției, spre exemplu într-o sală de curs la facultate, dar tot așa, în funcție de zi și de oră. Dimineața nu simt anxietate deloc, însă pe măsură ce trece timpul, cumva mă acaparează, acesta este unul dintre motivele pentru care prefer să-mi fac treburile de dimineață.

În cazul în care eu sunt împreună cu o persoană/ mai multe persoane înainte de o întâlnire socială (orice fel: petrecere, ieșit în oraș, cursuri, etc.), anxietatea se diminuează foarte mult (probabil pentru că singur mă simt vulnerabil sau ceva).

Toți prietenii mei sunt extroverți, ei pot sa-și facă mult mai ușor prieteni noi decât o persoană introvertă (eu). Lumea din jurul meu tinde să mă creadă arogant pentru că nu comunic suficient, însă toate persoanele care mă cunosc spun despre mine că sunt un prieten foarte bun. De cele mai multe ori sunt marginalizat în contexte sociale pentru că cel mai probabil, având doar prieteni extroverți, ei interacționează mai bine unii cu alții.

A devenit frustrant deoarece înainte nu era așa, țin să precizez că înainte le eram și folositor prietenilor mei prin diferite servicii. Acum că nu mai au nevoie de mine și pot să fiu ușor dat la o parte.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cu cred ca-i anxietate sociala, ci lipsa totala de incredere in tine, frica sa nu te faci de rusine, sa nu fii criticat sau sa se faca misto pe seama ta, fiindca ai lacune atat de mari ca iti este frica sa nu spui ceva ce nu sti.

Ti-as recomanda sa pui mana serios pe carte, sa inveti numai de 9 si 10 sa vezi atunci cum iti creste increderea, cum te vor lauda si admira profesorii, cum se vor ingramadii cei din clasa sa-ti fie prieteni si cum ti s eva descalci limba si gura, sa vorbesti orice, fiindca numai citind si invatand ajungi sa stii si sa nu-ti mai fie frica ca esti prost in fata altora.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi te rog acest video, despre anxietate si sfatul unui medic:

https://www.facebook.com/watch/?v=725543279149383

| Genevaaa a răspuns:

Încearcă ashwaganda, sunt niste suplimente care te lasă indiferent, iti iau anxietatea și stresul poti cauta msi multe pe internet

| MelissaTheNiece13 a răspuns:

La fel că tine