| kajkkk a întrebat:

Salut
ma adresez aici deoarece nu prea am cu cine vorbi
nici nu stiu de unde sa incep... ideea este ca nu am prieteni si ma simt singur, ca si cum nimanui nu ii pasa de mine.am multe momente in care ma gandesc ca nu insemn nimic pentru nimeni si consum oxigenul degeaba.pe la inceputul adolescentei am inceput sa simt nevoia de afectiune, sa imi fac o prietena insa sunt cam uratel si nu am reusit.ma obisnisem cu faptul ca sunt un nimeni, insa de cateva saptamani sunt foarte deprimat.toti colegii mei se duc la petreceri, isi traiesc viata, au prietene, merg la mare cu gasca iar eu stau in casa si ma joc ca un terminat fifa...nu imi mai gasesc motivatia in absolut nimic, nici pofta de mancare numai am.imi vine sa stau intins in pat toata ziua cu castile in cap si sa ascult muzica.
cred ca am pus intrebarea asta deoarece as vrea niste sfaturi utile de la voi
va multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Totul ține de cum privești lucrurile, căci așa cum mintea ta face să te simți nasol, tot așa poate face să te simți bine cu tine în pielea ta, să nu mai ai o părere proastă despre tine. Dacă tu ai așa păreri despre tine, așa vor avea și alții, deci învață să te accepți, să te iubești, să te apreciezi. Citește mult, o să descoperi atât de multe lucruri interesante încât nu îți vei mai dori prea mult timp de FIFA. Descoperă-te, caută-ți scopul, încetează să te mai plângi și caută soluții pentru a te simți bine.

| kajkkk explică (pentru IsabelaIssa):

Multumesc mult de sfat

| FreedomAli a răspuns:

Salut Alex! Mă gândesc că te afli încă la vârsta dolescenţei. 15-16-17 ani, cu toţii trecem prin momente asemănătoare cu ce spui tu. Încearcă să faci ce îţi place, să te descoperi pe tine. Daca ai chef poţi citi cartea -Cele 5 răni care ne împiedică să fim noi înşine-. s-ar putea să te ajute. Nu lăsa depresia să pună stăpânire pe tine. Sunt persoane mult mai deprimate, sunt oameni care chiar nu pot face nimic din diferite motive. Nu eşti singurul care se simte singur, dar nu eşti! Mereu vei fi surprins de lucrurile care se vor întâmpla în viaţa ta. Daca ai nevoie să vorbeşti cu cineva scrie-mi pe adresa mea de e-mail: alin.alin199887@yahoo.com. Putem purta o discuţie mai pe larg. Numai bine!

| kajkkk explică (pentru FreedomAli):

Ai dreptate, mersi mult de sfat