| Iassium420 a întrebat:

Salut,
Ma adresez pentru prima oară cu o întrebare aici și sper sa rămân cu ceva bun din asta
Mă confrunt cu următoarea problemă:
M-am îndrăgostit de o fată care are are prieten. Am aflat de asta abia ieri printr-o întrebare random, iar de atunci nu îmi găsesc locul. Prietenul ei este departe și se văd foarte rar, de asta nici nu am știut ca are.
M-am apropiat foarte mult de ea in ultimul timp, și avem multe lucruri in comun(inclusiv modul de gândire), iar din cauza asta in sufletul meu au prins sa crească niste sentimente foarte puternice.
Toată chestia asta îmi provoacă un nivel de anxietate ridicat, in ultimul timp ma gândesc doar la ea și nu o pot scoate din cap, iar faptul ca are prieten ma omoară din interior. Maine este ultima zi când ne vedem, următoarea data fiind după vacanța de iarnă, adică 2 săptămâni. Cred ca in astea 2 săptămâni o sa ma omor psihologic, așa ca ma gândesc sa fac ceea ce voiam sa fac înainte de a afla ca are prieten, sa îi spun ce simt.
Iar aici am nevoie de ajutorul vostru, nu știu ce sa fac, gestul mi se pare unul egoist și nu m-as aștepta niciodată ca ea sa îmi spună ca renunța la prietenul ei pentru mine, nu este genul de fata.
Dar totodata dacă nu ii spun ce simt mi se pare ca nu o sa suport presiunea emoțională, mi se pare unicul lucru ce pot sa îl fac ca sa închei povestea asta.
In ceea ce privește reacția ei nici nu pot sa îmi imaginez, o sa îmi spună ca are prieten, asta e tot ce pot sa anticipez.
I-am dat deja mesaj și i-am zis ca vreau sa discut ceva important cu ea in privat. Însă încă am dubii.

Update la situație:
Deci in ultima zi înainte de vacanța a iscat o mică cearta de la cu totul altceva, apoi mi-a spus ca nu e suparata pe mine, ci doar pe situație, ca e vorba de emoțiile altei persoane…
A fost un moment mindblowing pentru ca nu se lega nimic ce spunea, apoi mi-a spus ca prietena ei ma place la nebunie, și mi-a explicat in detalii cât de geloasa devine.
Am observat ca ea(fata de care îmi place) se comporta ciudat in ultima vreme, era mai distanta, mai rece, însă credeam ca îmi da de înțeles ca nu vrea nimic cu mine, însă ea mi-a spus ca a făcut asta ca sa nu își strice prietenia ei, ca aia devenea geloasa și făcea crize. Am ajutat-o mult in ultimul timp cu niște chestii importante pentru ea, așa câștigându-i si încrederea si așa practic ne-am si apropiat mai mult. Iar acum îmi spune chestia asta cu prietena ei, practic da vina pe ea pe comportamentul ei din ultima vreme si ca chestia asta o stresează din cauza ca ea e geloasa si ei nu ii place sa fie la mijloc.
Deci m-am trezit intr o situație de căc@t, prietena fetei de care m-am îndrăgostit, s-a îndrăgostit ea de mine.
Ma gândesc de 2 zile la chestia asta si nu știu cum sa procedez mai bine
Help please

5 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Prietenii sunt importanți. Ar trebui sa fii sincer cu ambele fete. Sa ii spui la fata care o placi că o placi și la cealaltă că nu. Și să vezi ce se întâmplă...
Fata de care îți place ar vrea sa fie cu tine? Sau tu ai putea sa placi pe cealaltă?
E o situație tipică adolescenților. Se rezolva oricum ar fi
Și doar pentru că nu vă vedeți la școală sau sunteți în vacanță, puteți vb pe net

| Catrice a răspuns:

Aia e, renunti la toatehee hee

| raMLesS a răspuns:

Aia de care iti place tie nu te place inapoi omule, baga multa vrajeala.
Poate ii place prietenei sale de tine, dar nu e o scuza, daca prietenei sale ii placea de iubita-su, facea la fel?
Daca o fata pare dezinteresata si baga astfel de motive, nu ii place de voi, acceptati dracu realitatea si gasiti-va alta, va place sa traiti in minciuna...
Realitatea e mai dura decat cum crezi tu, nu-ti face sperante false si accept-o.
Cum spunea si mgtow, raspunsurile bune nu sunt niciodata apreciate.

| literallythesamebruh a răspuns:

O să te urască amândouă dacă te vei băga în prietenia lor. Dacă prietena fetei de care îți place - sper că nu m-am încurcat - nu cedează, atunci este mult mai bine să renunți.

| Shuko93 a răspuns:

3some laughing