| eijibanana75 a întrebat:

Salut, ma cheamă livia și mă simt cam singură. am niște stări ciudate, în sensul de plictiseală( când zic asta mă refer la supeeeer plictisită, fără chef de nimic), stau să mă gândesc la gânduri bizare, nu mai fac ce îmi place să fac(bine, acum depinde, desenez, mai xitesc manga dar asta fac din an în paște)și ai mei nu prea mă bagă în seamă, eu vreau să stau cu draperiile ridicate pe timpul zilei dar ei nu și asta mă cam supăra, mă enervez foarte repede, mă supăra lucruri minore, nu îmi place să am pe lângă mine persoane feriite când sunt tristă, sunt mai dezordonată în ultima vreme, dorm de regulă până la 11-12 uneori chiar și mai mult, îmi e greu să adorm, îmi place să țin lucruri mici în mâna stângă, când cineva îmi face curat ăn cameră mă sipăr foarte tare, ascult muzică numai de la aceiași formație în ultima vreme(ceea ce nu e ceva obișnuit la mine), îmi e rușine să îi zic mamei ce îmi place pentru că îmi e frică să nu mă judege(am problema asta din clasa a doua, mă refer la chestia c rușinea de a fi judecatș din cauza lucrurilor care îmi plac), acum câteva săptămâni am crezut că am anxietate sau depresie, școala online m-a epuizat la maxim, pâng foarte mult.

Răspuns Câştigător
| AlexValentinn a răspuns:

Tu ii spui fetei sa manipuleze oamenii in favoarea ei? Asta cu cartile de psihologie e o prostie, adica nu in sensul ca nu sunt adevarate acele tehnici, dar daca tu nu ai experienta cu oamenii degeaba stii teoria pentru ca nu stii sa o pui in practica. De ce sa vorbeasca cu parintii ei? Un parinte caruia ii pasa si tine la comunicarea cu copilul lui o face de la sine din propria lui vointa, nu trebuie sa vina copilu sa il roage sa faca asta, nu are sens daca parintii ei nu prea sunt comunicativi nu are sens sa incerce sa ii forteze sa faca asta ca o sa ajunga la certuri si etc. Livia, nu e absolut nici o problema ca stai cu draperiile trase pe timpul zilei, astea sunt niste semne deoarece simti o oarecare frustrare pe oameni deoarece te-au respins si nu te-au acceptat in grupurile lor si te simti singura, iar cand te simti singura asa se intampla iti vine sa te izolezi si mai mult, sunt sigur ca tu ai o depresie de care poate esti constienta sau nu. Si eu sufar de o depresie foarte foarte puternica de 1 an incoace, iar din punctul asta de vedere sunt ca tine. Deja nu imi mai place sa ies ziua pe strada deoarece cand vad multa lume pe strada nu ma simt bine, cand vad lumina zilei nu ma simt bine, mi-am schimbat programu, dorm ziua si ies noaptea pe afara pentru ca e intuneric si nu prea e lume pe strada si ma simt mai bine. Nu te mai panica pentru chestiile care le faci, creieru tau a format un fel de sistem de protectie si de aceea iti vine sa faci anumite chestii mai ciudate, iti vine sa stai cu draperiile trase ca sa nu intre lumina in casa, creieru e o masinarie foarte desteapta si se adapteaza la orice, chiar daca tu nu iti dai seama de chestia asta. Ca sa iti dau exemplu, pana sa fac depresie puternica, imi placea sa ies ziua pe afara, sa vad lume pe strada, acum dupa ce am facut depresie simt exact opusu, nu imi place sa mai vad lume pe strada, inainte imi placea vara si detestam iarna, acum e invers, imi place iarna si detest vara.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as sugera a incepe sa citesti literatura, ca sa-ti piara plictiseala dar ca sa-ti si imbogatesti vocabularul si exprimarea.

| eijibanana75 explică (pentru Violleta2022):

Citesc destul de mult, dar nu ma ajuta prea mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru eijibanana75):

Evident ca nu citesti suficient, daca spui ca te plictisesti si ai timp sa te gandesti la chestii bizare.
termina 1 carte de 500-1000 pagini pe zi si vei vedea ca nu mai ai timp de plictisala. ca sa alternezi, da cu aspiratorul azi, maine speli rufe, poimaine la calci, raspomaine speli baia si bucataria si tot asa.

| Navzharah a răspuns:

Buna Livia,
Ca sa te faca sa te simti mai bine, sa stii ca multa lume pateste asta, nu esti singura! Sfatul meu este sa iti incepi o ``noua viata``.
Incearca sa discuti cu mama ta exact ce ai scris aici, daca te cearta si vezi ca nu este posibil sa te inteleaga, nu-i mai zici din astea vreodata. Oricum dupa clasa a 12-a te duci la facultate si nu o sa mai ai legatura cu familia prea des daca nu iti doresti sa-i vezi happy Si vei avea parte de mai multi prieteni!
Pune-te sa citesti carti de psihologie, limbajul corpului spre exemplu, sa stii si tu cand un om se simte confortabil cand vorbste despre ceva/exclama ceva sau se simte rusinat. Apoi incearca sa citesti persuasiunea mascata, tot din gama aceasta, sa inveti cum sa convingi o persoana in favoarea ta. Crede-ma pe cuvant ca aceste carti te vor ajuta.
Apoi stai la scoala linistita si cand termini orele, fa ceva ce iti place, ce obisnuiai sa faci. Din partea mea, ti-as sfatui sa te apuci de sala, este foarte frumos sa-ti modelezi corpul si sa arati bine plus ca dupa ce ai facut efort la sala ai sa te simti limpezita la minte.
Pune-te mai intai la punct mental, exact cum ti-am zis si vei vedea ca incet incet vei fii mai prospera si calma.
Iti urez succes si nu vei da gres fiindca in aceeasi situatie s-au aflat multi si au reusit! Nu ai cum sa nu reusesti si tu!

| eijibanana75 explică (pentru Navzharah):

Mulțumesc mult de sfat!

| Navzharah a răspuns (pentru eijibanana75):

Funda?
happy

| AlexValentinn a răspuns (pentru Navzharah):

Cersetor de funda, daca dai sfaturi doar pentru funda nu le mai da.

| Navzharah a răspuns (pentru AlexValentinn):

Crede-ma pe cuvant ca ea mai bine asculta un om care nu e in depresie si e in masura sa dea un sfat decat pe cineva care este de un an in depresie si nu alimenteaza focul decat cu foc happy
``Si eu sufar de o depresie foarte foarte puternica de 1 an incoace`` - spusele tale.

| AlexValentinn a răspuns (pentru Navzharah):

Tu ii spui fetei sa manipuleze oamenii in favoarea ei? Asta cu cartile de psihologie e o prostie, adica nu in sensul ca nu sunt adevarate acele tehnici, dar daca tu nu ai experienta cu oamenii degeaba stii teoria pentru ca nu stii sa o pui in practica. De ce sa vorbeasca cu parintii ei? Un parinte caruia ii pasa si tine la comunicarea cu copilul lui o face de la sine din propria lui vointa, nu trebuie sa vina copilu sa il roage sa faca asta, nu are sens daca parintii ei nu prea sunt comunicativi nu are sens sa incerce sa ii forteze sa faca asta ca o sa ajunga la certuri si etc. Livia, nu e absolut nici o problema ca stai cu draperiile trase pe timpul zilei, astea sunt niste semne deoarece simti o oarecare frustrare pe oameni deoarece te-au respins si nu te-au acceptat in grupurile lor si te simti singura, iar cand te simti singura asa se intampla iti vine sa te izolezi si mai mult, sunt sigur ca tu ai o depresie de care poate esti constienta sau nu. Si eu sufar de o depresie foarte foarte puternica de 1 an incoace, iar din punctul asta de vedere sunt ca tine. Deja nu imi mai place sa ies ziua pe strada deoarece cand vad multa lume pe strada nu ma simt bine, cand vad lumina zilei nu ma simt bine, mi-am schimbat programu, dorm ziua si ies noaptea pe afara pentru ca e intuneric si nu prea e lume pe strada si ma simt mai bine. Nu te mai panica pentru chestiile care le faci, creieru tau a format un fel de sistem de protectie si de aceea iti vine sa faci anumite chestii mai ciudate, iti vine sa stai cu draperiile trase ca sa nu intre lumina in casa, creieru e o masinarie foarte desteapta si se adapteaza la orice, chiar daca tu nu iti dai seama de chestia asta. Ca sa iti dau exemplu, pana sa fac depresie puternica, imi placea sa ies ziua pe afara, sa vad lume pe strada, acum dupa ce am facut depresie simt exact opusu, nu imi place sa mai vad lume pe strada, inainte imi placea vara si detestam iarna, acum e invers, imi place iarna si detest vara.

| Navzharah a răspuns:

Disperarea face oamenii sa gandeasca si sa spuna lucruri inimaginabil de non-sense si de asemenea, sa ia decizii care nu sunt tocmai bune.
Am destula logica in vorbe si nu sunt aici sa-ti dovedesc tie, ci fetei acesteia care are o problema si a cerut ajutorul.
Cand ai nevoie de un ajutor nu apelezi la cineva care este in aceeasi situatie si iti spune exact ce face si el si va plangeti amindoi de mila, apelezi la cineva ce poate vedea imaginea din afara si poate constientiza si da un sfat.
Te sfatuiesc sa nu mai dai reply fiindca este degeaba si nu am nimic sa-ti explic sau sa te invat! Salutare.

| AlexValentinn a răspuns (pentru Navzharah):

Bine ca esti tu foarte trecut prin viata si le stii pe toate, stii ca oameni care chiar se pricep si pot da sfaturi nu se lauda niciodata cu asta, vad ca tu te lauzi, deci esti exact opusu laughing.