| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Ma confrunt cu ceva foarte trist din punctul meu de vedere. Am sa trec direct la subiect. Am 15 ani, iar tata este dependent de droguri, de o perioada foarte lunga de timp aproximativ 10 ani. Aproape zi de zi sunt certuri intre tata si mama.
Tata cand este sub influenta drogurilor nu este agresiv sau ceva de genu, niciodata n-a fost, se certau verbal. Nu vreau sa mai intru in subiectul asta, vreau doar sa stiu cum il pot ajuta, am citit pe net mai multe chestii cum ca drogurile l-ar putea omori, era si evident... deci in acesti 4-5 ani de cand am inceput sa-mi dau seama ca tata nu e in regula nu am avut curaj sa vorbesc cu el si sa ii spun sa se lase de viciul asta. Stiu, am facut o mare greseala. Inca mai am timp dar nu stiu ce pot sa ii spun, va rog sa ma ajutati.

6 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Spune-i ca stii si ca te afecteaza. Cand nu e sub influenta drogurilor, mergi la el si ii zici direct ca stii si ca tu si mama ta va faceti griji, fiindca vreti ca el sa fie bine. Zi-i ce simti tu, sunt sigura ca va iubeste si ca va incerca sa se schimbe in bine, desi poate nu ii este usor. Cred ca doar nu constientizeaza cat va raneste prin comportamentul sau. Incearca si sa il intrebi daca are un motiv pentru care face asta sau daca nu are. Cel mai bine, daca aveti posibilitatea, este sa cautati un psiholog, sa vorbeasca cu el. (in cazul in care are probleme mai grave pe care vi le ascunde si de aceea consuma drogurile) Eventual si la un centru special. (exista anumite centre unde pot merge cei ce au dependente grave). Cred insa ca, pentru inceput, cel mai bine e sa ii spui tu tot ce ai pe suflet. Fiind copilul lui, cred eu ca va constientiza altfel lucrurile. (ai grija sa nu para ca e vina lui ca face asta, desi poate e, cel mai bine e sa nu il invinovatesti direct, poate doar agraveaza motivul pentru care face asta. Din nou, ai grija sa nu fie sub influenta a nimic cand ii spui)

| MariusN78 a răspuns (pentru isemilia):

Iti multumesc pentru raspuns, tata n are nici o probleme, el este lautar mai exact... nu stiu daca ma intelegi. Si eu la randul meu cant cu clarinetul la evenimente speciale, si am vazut tot felul de oamenii. ba trageau ori bagau la vene si mai rau, ca sa numai zic... Mama a incercat toate metodele cu care la r putea ajuta. Tata s-a lasat si dupa s-a apucat iar. Iti multumesc frumos pentru sfat❤

| isemilia a răspuns (pentru MariusN78):

Stii cumva ce l-a facut sa se lase prima data? Poate prin simularea circumstantelor de atunci se va putea ajunge la acelasi rezultat. O varianta ar fi sa il faceti sa paraseasca acel mediu, desi nu stiu cat e de posibil asta.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! big grin O programare la un psihiatru, dacă e vorba de dependență și mai ales de droguri happy Este cea mai eficientă soluție, și în loc să asculți sfaturile altora de pe aici, l-ai putea ajuta concret în acest sens. big grin Cu vorbe dulci nu îl scapi de dependență. Psihiatrii sunt medici specialiști.winking Sănătate! Funda? big grin

| Bluestar15 a răspuns:

Salut. De cata vreme e dependent de droguri? Ce droguri foloseste, in ce doze si cat de frecvent? A incercat vreodata sa renunte? Care e cea mai lunga perioada in care a stat fara droguri? Nu il intreba pe el lucrurile astea (nu il ajuta), ci te intreb pe tine ca sa putem evalua situatia.
Legat de posibilitatea ca tatal tau sa se lase de ele, pentru asta e nevoie de doua lucruri: 1. sa admita fata de el insusi ca are o problema legata de droguri 2. sa aiba o vointa puternica de a se lasa (fara asta oricat de mult am dori sa ii ajutam pe ceilalti, nu prea merge). Daca vezi la tatal tau ca are aceste doua lucruri, atunci exista multe solutii, cea mai buna fiind internarea intr-un centru pentru detoxifiere (acolo esti ajutat reducandu-se treptat doza sau inlocuind drogurile pe care le iei cu alte substante mai slabe, in asa fel incat sa te poti lasa fara ca sevrajul sa fie prea greu de dus). Stiu sa iti spun ca spovedania, rugaciunea si mersul la liturghie ajuta ENORM (multi oameni s-au lasat asa de tot felul de dependente), iar tu te poti ruga pentru el si dupa o vreme vei vedea rezultatele (recomand acoperamantul Maicii Domnului, citeste-l o data pe zi si la sfarsit roaga-te pentru tatal tau si pentru toti cei pentru care vrei tu sa te rogi, atat vii cat si morti, o sa vezi ca ii ajuta foarte mult). Daca are un anturaj care il influenteaza negativ, ar fi bine sa se desprinda de acel anturaj. Trebuie analizate si cauzele care au dus aici (daca are mult stres de unde vine stresul, daca are vreo depresie etc.) iar aici mersul la psiholog poate ajuta mult. E nevoie sa constientizeze faptul ca viata lui are un sens dincolo de dependenta asta, ca sunt lucruri mult mai importante in viata decat drogurile (familia, prietenii, valorile, faptele bune etc.) si sa constientizeze ca directia pe care viata lui o va lua atunci cand se va lasa de droguri va fi una foarte buna si va avea o viata implinita. Nu il bateti la cap, nu il cicaliti, fiti alaturi de el (dependentii trec si ei prin momente grele), incercati sa ii aratati ca viata lui are un sens dincolo de dependenta de droguri (de exemplu faceti activitati de familie, calatoriti, fiti un sprijin pentru el, incurajati-l sa fie deschis fata de voi in legatura cu problemele lui, nu il cicaliti etc.). Toate cele bune si multa sanatate tatalui tau! happy

| MariusN78 a răspuns (pentru Bluestar15):

Cocaina. n a incercat niciodata altceva. A incercat sa se lase de multe ori, s-a lasat pentru o perioada mare de timp si el fiind lautar alte persoane se drogau iar tata o fii vazut la ei si a incercat iar. A fost si internat, s-a lasat si s-a apucat iar. si el a spus ca vrea sa se lase dar numai poate. adica poate dar e dependenta prea mare, ma intelegi ce vreau sa spun. am sa incerc sa vorbesc cu el. Iti multumesc foarte mult, sa ai parte de fericire si bucurie in familia ta❤