| sasuke933 a întrebat:

Salut, ma confrunt mereu la munca cu vesnica problema cu colegii, ideea de a face rau ca ei sa se poata simti bine. Bine inteles ca nu exista zi, ora, minut din viata mea in care trebuie sa aud mereu batjocura colegilor adusa mie, desigur eu pun la suflet ca asa sunt eu. Acuma sunt la mare, si o colega de incredere, m-a sunat sa imi zica ca colegii mei ma umilesc, barfesc in toate felurile, ca sunt gay, ca sunt prost etc. Sau ca am ajutat un coleg de munca sa gaseasca un aranjament floral pentru prietena lui, eu am gasit si m-a rugat sa ii trimit lui, ca mai tarziu sa le arate la altii ca uite eu ii trimit flori si ca il iubesc si etc. Eu nu mai suport, sefii nu iau nici o masura, singura masura e demisia fiindca eu nu mai doresc o clipa sa mai lucrez din cauza lor. Am incercat sa ii ignor, sa ii evit. Dar nu mai rezist. Ce sa fac, va rog mult sa ma ajutati. Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu deja mi-am schimbat impresia despre serviciul ala al tau, din descrierea si din detaliile care le-ai dat, tin sa cred ca e un fel de panarama de firma in care barbatii merg acolo sa se uite dupa femei, sa le barfeasca, sa le agate sau mai stiu eu ce.Si repet, te duci la job ca sa muncesti, nu sa stai la vorbareala cu colegii si sa te inhaitezi cu ei la barfe si sa le tii hangul.Eu am mai vazut barbati cuminti la locul de munca, care isi vedeau de serviciul lor si nu se inhaitau cu colegii, si nu-i mai barfea nimeni.Simplu.Oricum nu-mi mai bat capul, degeaba incercand sa-ti explic parerile mele... e treaba ta ce faci in continuare.

16 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Momentan ai doua probleme.
Una e ca le permiti,alta e ca le pui la suflet.
Probabil pari si mai copilaros si infensiv in fata lor,din acest motiv isi permit.
Cu parere de rau,sefilor nu prea le pasa de faze de genu care sunt prezente in ori ce colectiv,pentru ei e relevant castigul, nimic mai mult.
Si cu atitudinea asta vei avea probleme ori unde vei merge atata timp cat lucrezi in colectiv.
Faza e ca trebuie sa fi mai impunator si sa ai o atitudine mai dura si mai indiferenta.
Un fost coleg avea o vorba, mai bine sa ziga lumea ca esti increzut si sa te stie de frica decat sa te ia de fraier.
Pentru asta trebuie sa ai si o postura adegvata dar si o atitudine pe masura.
Daca nu poti, nu te ajuta personalitatea dar nici fizicul, fi indiderent macar.
Succes!

| danutzu96 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur la intrebare. Pleaca de acolo fara sa stai pe ganduri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca tu le-ai dat motive ca sa se ajunga in situatia asta.Scuza-mi sinceritatea, dar eu iti spun direct ce am inteles aici.Nimeni nu se ia de tine degeaba si aiurea daca nu faci tu ceva anume, sau zici ceva anume.Deci ti-ai facut-o cu mana ta, vorba aia.Eu,peste tot unde am lucrat mi-am vazut de treaba mea, nu am auzit barfe despre mine nici cat am lucrat acolo, nici dupa ce am plecat de acolo.De ce? Pentru ca am mers acolo sa muncesc, sa-mi castig un ban ca sa am cu ce sa traiesc, nu sa fac alte lucruri care sa ma afecteze la un moment dat.Deci in cazul in care te-ai hotarat sa iti schimbi locul de munca,la urmatorul job care il vei avea,vezi-ti de treaba ta, stai in banca ta, pentru ca nu mergi la lucru ca sa iti faci discutii, tu mergi la lucru ca sa iti castigi un ban sa ai o viata buna, sa zic asa.Toate cele bune iti doresc si sa auzim de bine.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inceput bine, dar nu e mereu asa.
De la a banui pana la adevar sunt diferente mari.
In loc sa-l ajutati si sa-i ridicati moralul, il criticati tot pe el si il faceti sa se simta vinovat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Omul a cerut sfaturi, nu sa-i ridicam moralul. Daca cerea incurajari, as fi incercat sa-l incurajez.Asa ca i-am explicat ca nu iese fum fara foc. : )Si cred ca i-am incurajat destul spunandu-i sa-si vada de treaba lui si sa nu isi faca asa zisi ''prieteni'' la urmatorul loc de munca.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca ai o experienta destul de avansata si probabil ai observat ca uneori unii isi vad de treaba colegilor decat de a lor...
Poate nu ai lucrat intr-un colectiv mare cum probabil lucreaza el, acolo nu poti sa spui ca barfa si rautatile nu sunt prezente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Am lucrat in colective mari, dar eu sunt femeie, imi vad de treaba mea cand merg la lucru.Serviciul e servici si atat.Nu ma ambalez la servici sa socializez prea mult, sa vorbesc despre mine prea mult, nu-ti are nimeni grija daca nu le dai motive...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza sex-ul, uneori femeile sunt mai barfitoare si mai rautaciose, unele, nu toate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Asa este, mai ales cele mai in varsta asa ce le mai place sa barfeasca ho ho ho big grin.Dar cu cat stiu mai putine lucruri despre tine, pentru ca tu iti vezi de treaba ta, cu atat nu au subiecte de barfa.Si uite asa poti avea un servici linistit si fara probleme. big grin

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inventeaza,stai linistita!
Cele mai tinere fac parte din alte generatii, au alte perceptii, mai sanatoase.
Nici eu nu am avut probleme de genu...
Cum i-am spus si celui care a pus intrebarea, mai bine sa zica ca esti increzut si sa te stie de frica decat sa te vada firav si sa te ia peste picior.
Strict parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Oricum parerea mea ramane aceeasi, le-a dat motive sa se poarte asa cu el...

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sa fie cum am zis eu e un motiv destul de plauzibil!
Vream sa-ti dau un mesaj privat dar vad ca nu ai activata optiunea...

| sasuke933 explică (pentru anonim_4396):

Nu am le-am dat motive, da eu sunt mai calm de fel, la locul lui, si ca nu urlu ca lupul sau ini saliveaza gura cand vad fete, asta e, da imi plac fetele, sunt hetero, dar nu fac in halul in care fac ei, si vezi doamne rad de mine. In fine, ideea este ca ei nu pot rezista sa nu faca glume pe seama mea. Daca ma impun, ultima oara era sa se ajunga la bataie ...adica pe bune. Am zis ca incerc sa evit chesti de genul.dar vad ca sunt inevitabile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sasuke933):

Ceea ce nu inteleg eu in toata treaba este faptul ca tu spui ca acolo la serviciul ala al tau barbatii se uita dupa femei ...Pai acum ori e job ori e f@@ai acolo, ce este?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sasuke933):

Eu deja mi-am schimbat impresia despre serviciul ala al tau, din descrierea si din detaliile care le-ai dat, tin sa cred ca e un fel de panarama de firma in care barbatii merg acolo sa se uite dupa femei, sa le barfeasca, sa le agate sau mai stiu eu ce.Si repet, te duci la job ca sa muncesti, nu sa stai la vorbareala cu colegii si sa te inhaitezi cu ei la barfe si sa le tii hangul.Eu am mai vazut barbati cuminti la locul de munca, care isi vedeau de serviciul lor si nu se inhaitau cu colegii, si nu-i mai barfea nimeni.Simplu.Oricum nu-mi mai bat capul, degeaba incercand sa-ti explic parerile mele... e treaba ta ce faci in continuare.

| PIPER23 a răspuns:

Exista o vorba deosebita "Cea mai grea meserie e sa stii sa lucrezi cu omul".

| anonim_4396 a răspuns (pentru PIPER23):

O,da!
Omul are un aluat greu de lucrat.happy