| Maria_Lisa_1980 a întrebat:

Ma numesc Alessia, și am 12 ani, as dori sa știu ceva. Deci, de la 9 ani, mi-a venit secreția vaginală, dar încă nu am menstruație, iar sânii, au început sa îmi crească de la 10 ani jumate. Este ceva îngrijorător?

*Va rog sa nu va bateți joc*

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual vine in jurul vasrtei de 13 ani, dar poate veni si la 17 ani, depinzad direct de mostenirea genetica de la mama.
In acest sens, te rog sa vorbesti cu mama ta si vei afla sigur, varsta la care i-a venit ei menstra, ca sa stii, cand iti va veni si tie.

| DoctorulManhattan a răspuns:

Nu, este complet normal. Fiecare persoana se dezvolta in mod diferit. Corpul tau stie cel mai bine cand e pregatit pentru prima menstruatie. Unele fete au de la 11 ani iar altele de-abia la 14. Nu ai niciun motiv să fi îngrijoratăwinking

| kermit1312 a răspuns:

Nu,e ceva normal, la fiecare fata e mai devreme sau mai tarziu, depinde cat este de dezvoltata