| andrey2010 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva? Sunt in clasa a-9-a profil mate-info si de acum din semestrul 2 as vrea sa ma transfer la stiinte ale naturii, deoarece am facut o mare greseala ca am venit la mate-info. Nu prea suport matematica si nici informatica pentru ca este plina de probleme matematice! As vrea sa stiu niste detalii cu privire la transfer de genul:
-ma pot transfera fara sa dau vreo diferenta?
-pot sa ma transfer din semestrul 2?
-si daca stie cineva la ce materii dau teza la stiinte!
Multumesc si va rog raspundeti-mi cat mai repede cu putinta!

5 răspunsuri:
| Danny a răspuns:

Din cate stiu, te poti muta la sfarsitul anului din liceu, sau la sfarsitul semestrului, insa nu te poti muta de pe profil, daca nu ma insel, schimbarea profilului se poate face dupa terminarea clasei a 10-a. Cel mai bine ar fi sa discuti cu cineva care stie detaliile acestea, iar tezele cred ca sunt fizica biologie chimie si romana/matematica insa nu sunt sigura.
Succes!

| metatheory a răspuns:

Daca faci profilul stiinte, poti sa te duci la orice facultate, nu-ti pune nimeni conditii in privinta liceului urmat. Bineinteles ca daca urmezei Facultatea de Mate-Info sau AC-ul vei avea din nou problemele pe care le ai acum. In general transferurile nu sunt bune eu iti recomand sa-ti pui o vorba buna sus, sa-ti schimbe profesorii care iti fac ziua noapte.

| Ally_4857 a răspuns:

Eu te-as sfatui sa ramai la mate-info pentru ca in primul rand observ ca nu stii foarte bine ce vrei, ducandu-te la mate-info fara sa te gandesti ca va fi greu, dar vreau sa iti spun ca si eu sunt tot clasa a 9-a si tot la mate-info si cu toate ca e ft ft greu, raman pentru ca pe viitor am mai multe posibilitati, celelalte profiluri dandu-ti doar unele facultati. Un lucru pe care nu il inteleg este: de ce vrei la stiintele naturii? Tot multa matematica faci si info si chimie si fizica si biologie, e tot aia, tot profilul real este! Singura solutie ar fi mutatul la uman, dar mie personal mi se pare o mare prostie. Mult succes si gandeste-te bine!

| andrey2010 explică:

Scuze am uitat sa va mai intreb ce facultate pot urma dupa terminarea liceului la stiinte si daca ma pot transfera chiar din acest moment, fara sa astept terminarea primului semestru

| andrey2010 explică:

Pai.nu e chiar asa la profil mate-info fac foarte foarte multa informatica si matematica si e foarte greu adica parca numai pot sta aici. Si la stiinte e tot profil real ai dreptate dar nu e acelasi lucru ca la mate-info, aici numai cand imi aud profesorul spunand hai mai repede...clasa de mate-info lalala ma ia groaza! Dar la stiinte nu se pune chiar atat de mult accent pe mate ci pe biologie si asta este o materie care chiar imi place.nu stiu oricum am sa mai vad si cu transferul cum spunea Danny eu am inteles ca ma pot transfera si dupa primul semestru, oricum o sa incerc sa vad si la secretariatul scolii acest lucru, dar pana atunci as fi vrut sa stiu daca cineva chiar stie daca ma pot muta! Multumesc pentru raspunsuri