| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mare problema.La ultimele ore de chimie nu am putut sa merg deoarece am avut o problema de sanatate si am fost internat in spital si nu prea am inteles lectia.Deci vreau sa stiu de ce la configuratia:Th 1s2, 2s2, 2p6,3s2,4s2,3d10,4p6,5s2,4d10,5p6,6s2 etc... de ce s-a sarit de la stratul 4p6 la 5s2 de ce nu a continuat cu 4d10.Si va rog dati-mi mai multe exemple.Si mai e o problema:care sunt straturile? care sunt substraturile? care sunt orbitalii monoelectronici? care sunt orbitalii dielectronici? DAU FUNDA(DATI SI EXEMPLE)

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ca sa-ti dau un raspuns care sa te ajute cu ceva. daca vei analiza cu atentie figura care iti arata nivelurile de energie relative ale orbitalilor atomici, vei observa ca substratul 5s are energie mai mica decat substratul 4d si, in consecinta, mai intai se va ocupa cu electroni substratul 5s si apoi se va trece la ocuparea substratului 4d.

Si apropo de structura pe care ai scris-o, vezi ca iti lipseste substratul 3p.

La restul intrebarilor sunt sigur ca vei gasi raspuns in manual. Bafta!