| Iriiiii a întrebat:

Ce sunt orbitalii monoelectronici?

2 răspunsuri:
| vampir004 a răspuns:

Aceste ecuaţii monoelectronice sunt bazate pe faptul că funcţia de undă a unei molecule este un produs de orbitali monoelectronici

| foliisihuseRO a răspuns:

.Raspunsul corect este : Sunt orbitali care au electroni nepereche.Un exemplu ar fi P4 care are 2electroni pe primul orbital, si cite un electron pe orbitalul 2 si 3. Orbitalul contine max 2 electroni.Si cum p are 3 orbitali, 4 electroni se distribuie: 2 pe primul orbital si cite un electron pe orbitalul 2 respectiv 3.Acesti electroni singulari de pe orbitalul 2 si 3 dau numele de orbitali monoelectronici.