| Alezan194 a întrebat:

Salut, mâine mă duc să mă spovedesc și împărtășesc dar mi-e frică să spun toate păcatele mele la spovedanie, deoarece părintele este nanul meu și suntem foarte apropiați, mi e frica ca o să le spună părinților ca mă uit la ????⬛️. Mi am cerut iertare de la Dumnezeu și m-am rugat să mă ierte. Dar nu știu ce se va întâmpla dacă nu mărturisesc acest păcat. Dau funda (PS: am 15 ani)

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Spovedania este un act confidențial și gradul de rudenie nu influențează asta sau nu ar trebui.
Adică la 15 ani ai tai,e normal sa apară plăcerile trupești,sa vrei sa te descoperi, deci nu ar fi ceva wow nici pentru părinții tăi.
Plus de asta, nu pune presiune pe tine inutil, Dumnezeu are grija de tot, tu doar ușurează-ti sufletul, mai ales daca simți că e o povară chestia asta pentru tine.
Deci, spovedește-te și mărturisește tot ce te apasă, nanul tau sigur nu le va spune nimic alor tai.
Bafta!

| Alezan194 explică (pentru Hyperion7):

Îți mulțumesc mult, răspunsul tău m-a ușurat sincer!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Alezan194):

Mă bucur sa aud asta
Mulțumesc și eu pentru fundiță!big grin

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aia este spovenadie mincinoasa, care este mai grava decat fapta in sine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se întâmplă absolut nimic. Ce să se întâmple. Nu e treabă nimănui ce la ce te uiți tu...
De altfel nici nu vad de ce ar trebui să spui lucrurile astea unui alt bărbat...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi la alt preot care nu ți-e nan.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu spun ca poti merge la alt preot, fara nicio problema.Din pacate, nu putem sti ce fel de om este om, daca va pastra cele confesate de tine numai in biserica, asa cum este de bun simt, sau va vorbi cu parintii tai.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Pai ar încălca taina spovedaniei.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai si nu ar fi o abatere nemaiauzita, nu? Altii o iau si mai extrem, cand se dovedesc a fi pedofili.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Nu,dar sa fim optimiști și să nu-l băgăm pe nanul lui in aceeași oală, sunt sigur că mai sunt oameni buni big grin

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu am zis ca nu mai sunt.Dar eu nu cred ca tu ai dori sa fii in situatia lui si sa nu te mai lase parintii sa traiesti dupa ce li se transmit,, pacatele''. laughing Better safe than sorry.E amuzant sa privesti asta din perspectiva unui adult, insa in calitate de adolescent este sfarsitul lumii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Acuma na, vorba da, se poate duce la un alt preot daca e însă sunt convins că nici nanul lui îl va da de gol, dar na

| Alezan194 explică (pentru dullcat):

Nanul meu e foarte iubitor și cred ca cel mai bun preot de unde locuiesc eu. Deci asta ar fi absurd

| dullcat a răspuns (pentru Alezan194):

Si atunci ce rost mai avea intrebarea ta aici, de la bun inceput?

| Xox0 a răspuns:

Si el s-a m@sturbat la 15 ani. Nu te mai ingrijora.