| Alexx_Alex_1992 a întrebat:

Salut
Dacă mă duc la spovedanie și ii spun la un preot toate păcatele mele, acel preot are sa spună altor persoane păcatele pe care le-am făcut eu?

15 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Tot ce îi spui unui preot rămân la el, acesta nu spune mai departe! Stai fara grijă și mergi liniștit!

| Freya1 a răspuns:

Normal preotul ar trebui sa depuna un juramant precum psihologul, adica sa pastreze confidentialitatea.
Acuma cum iti e norocul.

| mentholinks a răspuns:

Doar parintilor le va spune, daca cotizeaza.

| HadesSs a răspuns:

Preoti depun un juramant cand devin preoti si nu au voie sa divulge.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te pui tu frumos in camera ta si iti recunosti vina direct lui Dumnezeu?
Roagate si spune ce ai pe suflet ca si cum ar fi acolo si te-ar asculta.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Ai impresia ca preotul tine minte pacatele? Nu va spune nimic nimanui. Nu are dreptul s-o faca.

| SandraEve a răspuns:

Nu, in niciun caz. Mergi cu incredere. Recomand preotul in schimbul psihologului. Mergi si imi vei da dreptate

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

Sigur, de ce nu. Doar psihologul nu a facut o scoala ca sa intelega si sa rezolve probleme de acest tip. Mai bine la popalau sa te puna sa faci vreo 3 cruci

| SandraEve a răspuns (pentru suntserios):

Psihologii sunt mancatori de bani, te lungesc cu sedintele ca sa isi umple buzunarele si nu te alegi cu mare lucru. Doar cu buzunarele goale
Pe cand, la preot, chiar te simti inteles, iertat si "eliberat" ca sa zic asa

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

Sigur ca iti ia bani psihologul. Ofera un serviciu de calitate, documentat medical, cercetat de a lungul timpului, dupa lucrari stiitifice... si la final iti da chitanta, pentru ca el plateste la stat impozite si taxe.

Popalau, baga banu in buzunar si te face sa te simti "iertat", practic te face sa te simti vinovat de o posibila boala de care suferi. Practic te duci cu o problema psihologica si el te convinge ca e vina ta si ca trebuie sa fii iertat. penibil si jenant pentru anul 2018

| SandraEve a răspuns (pentru suntserios):

Da, ok. N are sens sa discutsm pe tema asta happy nu ajungem la niciun punct comun. Nu contest munca psihologului, asa ca am pretentia sa faci acelasi lucru in privinta preotilor.

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

Popa nu munceste.

| SandraEve a răspuns (pentru suntserios):

Oh...ok. Tipica replica
Popa nu munceste
Invatatorii/educatorii nu muncesc, stau cu niste copii 4 ore
Inteleg ce zici.

| suntserios a răspuns (pentru SandraEve):

Popa te pune sa faci cruci si iti cere bani... iar in timpul liber te judeca cand te masturbezi. Educatorii te invata sa citesti, sa scrii, sa socotesti... si nu iti cer bani in plus pentru asta

| Dishka a răspuns:

Nu, asa ar fi cel mai normal, până la urma ce il intereseaza pe el si dragule crezi ca esti singurul care merge la spovedit? Tu crezi ca el va tine minte fix ce ai facut tu ca sa le zică si altora? Dar lăsând toate astea deoparte poate ai observat ca atunci cand mergi la spovedit nu mergi in grup, ci tu singur si preotul, pentru că se spune ca nimeni nu trebuie sa iti auda păcatele, eu zic sa stai liniștit in aceasta privinta, ca nu asta e de fapt treaba preotul, el doar te spovedeste, nimic mai mult.