| cristinn_9018 a întrebat:

Salut, mie mi-a mai ramas sa invat anca un an si jumate iar dupa trebuie sa-mi aleg o profesie si nu stiu care.Mai antai doream sa devin o super dansatoare si sa dansez intr-o trupa ai unui star din Hollywood pentru ca imi plac mult dansurile insa nu pot dansa, dupa ma gandeam sa devin un avocat, un economist ori medic pentru-ca familia mea sa se poata mandri cu mine si ca pe viitor sa-mi pot intretine familia, insa toate acestea au nevoie de foarte multa invatatura si nici nu-mi prea place sa fac aceste profesii ma gandeam la ele doar pentru ca maica mea mi-a spus ca ar fi mai bine asa, ma gandeam sa ma fac chiar si psihologia pentru-ca imi place sa ajut oamenii, insa eu nu sunt bravo in conversatie cu persoanele, poate o profesoara de gramatica insa pentru mine e prea noios chiar daca-mi place gramatica iar dupa am ajuns la profesia de un critic, ar fi destul de bine platit chiar si rudele imi spun ca la varsta mea eu gandesc destul de matur, ceea ce e un plus pentru un critic si mie mi-ar placea, insa atunci multe prsoane m-ar ura. Ajutati-ma va rog sa-mi aleg o profesie decenta si dupa placul meu, pentru-ca la ce nu mashi gandi mereu apare un INSA.

2 răspunsuri:
| ChocaholicBi a răspuns:

Pai, la cea cu dansul si cu trupa faimoasa de la Hollywood renunta - Gandeste asa, in maxim zece ani daca nu iti alegi o trupa destul de buna ea se va destrama, si tu cu ce ramai? Si in plus ca ai multe de facut, chiar si multe cursuri de dans si celebritatii care sa te sustina, iar salariul de dansator chiar daca nu pare nu e prea bine plait, deci nu. Pnetru avocat si etc. este cam greu si trebuie tu sa iti doresti nu mama ta, deci daca vrei sa fii avocat sau etc. tebuie sa fii sigura pe tine si chiar sa iti placa acea meseri si poate in alta tara deci iti trebuie si limbii straine pentru ca in Romania in ultimul timp nu prea sunt bine platitii doctorii. La pssiholoasa si profesoara, renunta, nu sunt bine platite in Romania. Deci eu zic ca cel mai bine ar ii critic, nu conteaza cu lumea te uraste, cui ii pasa? decat daca nu esti snoaba... Daca tu chiar vrei asta e foarte bine, este bine platit ( chiar si in Romania ). Sfatul meu este sa incerci! big grin Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai maturizeaza-te in gandire si mai pregateste-te.e ciudat dupa cum zici ca inveti, sa nu stii ce vrei tu in viata asta.esti studenta? e si mai ciudat.