| zickuo a întrebat:

Salut! Nu mi-o luati in nume de rau, e doar o curiozitate.
Voi ce metode bune de copiat la scoala stiti. Nu ca vreau sa copiez ( e prea mare riscul, si deocamdata nu merita ), dar sunt curios voi ce metode aveti. Mentionez ca stau in ultima banca, randul din dreapta, si in banca stau pe partea din exterior. Mai exact, stau in coltul clasei.
Cele mai BUNE ( posobil de aplicat ), primesc funda!
O zi bună!

Răspuns Câştigător
| StarKiss a răspuns:

NU am copiat niciodată și nici nu am de gând s-o fac!

Dar o metodă bună pentru fete ar fi cea cu dresul transparent. You know, o fată își pune copiuța sub dres și când profesorul/profesoara nu-i atent/ă, ridici fusta și citești. Nu cred că vreun profesor normal la cap care nu vrea să fie acuzat de nu știu ce tâmpenie ar pune un elev să își ridice fusta.

La băieți (și la fete), e ușor.
1. Poți să îți scrii pe mână. E cea mai veche metodă, dar nu-i prea sigură.
2. Faci o copiuță și o pui în penar...Dar din nou, profesorul poate fii suspicios!
3. Poți să te prefaci că ești răcit. Îți scrii răspunsurile pe un șervețel și te prefaci că îți ștergi nasul, când de fapt tu citești răspunsurile.

Dar eu te sfătuiesc să NU copiezi EVER!
1. E riscant.
2. Dacă te prinde profesorul copiind îți pune 1, și poate tu meritai 8 sau 9! De ce să riști?
3.N-o să te simți bine dacă iei un 10, știind că ai copiat.
4. Învață, ia un 10, fii mândru de tine! Mai mult îți ia să îți scrii copiuțele și să își găsești metode de copiat decât să înveți. Nu uita că orice înveți la școală te va ajuta în viață, no matter ce job ai! Da, sunt pentru cultura ta generală. De ce să nu știi mai mult? De ce să nu fii geniul familiei?

Deci sfatul meu e să NU copiezi și să înveți întotdeauna! happy

3 răspunsuri:
| Beccaaa a răspuns:

Consider ca cea mai buna metoda este metoda dresului transparent (in cazul fetelor). Iti pui copiuta sub dres si cand nu e profesorul atent iti riici putin fusta astfel incat sa poti vedea. Crede-ma, nici un profesor nu va pune pe cineva sa isi ridice fusta ca sa vada daca are copiute laughing
Pentru baieti ar putea fi folosita metoda pixului cu cerneala invizibila. Stiu ca un coleg are asa ceva.

| Alyalexandra15 a răspuns:

Pai sunt multe metode. Una destul de buna ar fi penarul. Iti poti face o copiuta si s-o pui in locul pentru orar. Si cand vei copia deschizi penarul ca si cum vrei sa-ti ei un pix, si il lasi deschis pana se apropie profesorul.
2. Iti faci o poza la caiet si iti tii telefonul intre picioare si maresti poza pentru a citi.
3. Poti sa-ti pui caietul sub fund la o lectie si sa indepartezi picioarele sa citesti
4. Cea mai veche metoda, sa iti scrii pe mana sau banca. Bafta!winking

| emilianmihai a răspuns:

Eu de exemplu la teste imi scot o foaie si scriu tot ce am de scris in mijlocul foi dupa ce o deschid
sau lasa o foaie in ghiozdan drept in fata si tot te intorci si te uiti in el si daca te intreaba zici ca ti-ai uitat ceva