| anonim_4396 a întrebat:

happy Nu prea am avut relatii, nu e scopul vietii mele sa imi fac un prieten si sunt ok cu asta pentru ca am o gramada de alte lucruri mai placute de facut, dar ma mai apuca uneori romantismele si ma trezesc ca ma uit la un film sau serial siropos la care, in mod normal, nu m-as uita. Presupun ca e normal sa am unele curiozitati, mai ales ca am si 17 ani si hormonii imi lucreaza, dar sincer nu prea vreau starile astea laughing Ce pot sa fac sa "extirp" inclinarile mele de adolescenta spre chestii romantice? Sau ar fi mai bine sa le accept? confused

5 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

O persoana ce nu a gustat niciodata un fruct, nu ii v-a putea descrie gustul.
Consider dezinteresul tau fata de aceste lucruri o mare calitate, tinand cont ca sunt o persoana care se ataseaza si repede si greu de anumte persoane, depinzand de starea pe care o are.
Da, aceste stari sunt complet normale la varsta ta, dar nu sunt numai din cauza hormonilor.
O persoana are nevoie de mai multe lucruri in viata sa.
Cum un om nu poate traii numai cu apa, asa nici un suflet nu poate traii numai in singuratate, fara iubire.
Nu iti spun sa experimentezi, decat daca vrei sa ai parte si de putina suferinta, da nici nu incerca sa negi aceste sentimente.
Toate astea sunt spuse de o persoana care neaga si accepta multe lucruri in perioade foarte scurte de timp.
Accepta sentimentul, este ceva normal, si daca esti si suficient de inteligenta, te poti folosii de aceste stari de romantism.
Expune aceste stari pe ceva anume, gaseste o metoda in care sa exteriorizezi ceea ce simti, fie prin povesti, poezii, desene, muzica, orice.
Nu vei putea "extirpa" niciodata aceste stari, ele v-or continua sa apara mereu, iar incercarea de a le uita, sau de a le elimina, v-a acea ca rezultat o mare frustrare, atunci cand vei realiza ca nu reusesti, si nici n-o sa reusesti prea curand.
Accepta aceste stari, analizeaza-le, fi curioasa, vezi ce si cum, asta daca vrei, daca nu, te poti doar rezuma la a le accepta, la a sti ca sunt acolo, dar a le evita, si a te concentra pe ceea ce-ti place.
Repete, sfatul vine de la cineva care-si neaga sentimente, si accepta altele in perioade foarte scurte de timp, care isi analizeaza starile, care atunci cand este trist, desii sufera, se si bucura, pentru ca are ocazia sa studieze acea stare, pacat doar ca sunt mult prea obosit pentru ca creea niste propoziti coerente si lipsit de erori gramaticale, lucru pentru care-mi cer de pe acum scuze.

| jrockfreak a răspuns (pentru MenInShadow):

Nu-i nimic oh go on Si eu am tendinta de a exagera cu auto-analiza uneori, de aici e si nelamurirea cu starile astea.

| MenInShadow a răspuns (pentru jrockfreak):

Atunci nu le mai analiza atat de mult. Lasa-le sa vina, si sa treaca, uneori trebuie sa te opresti din analizat si sa lasi lucrurile sa se intample.

| neutrino a răspuns:

Fa multe dusuri reci in fiecare zi.

| jrockfreak a răspuns (pentru neutrino):

Cum ma ajuta asta? laughing