| Andrei199114 a întrebat:

Salut, nu prea am incredere in mine, cum as putea sa fac sa am mai multa incredere in mine? Ce sfaturi mi-ati putea da?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Sa fii mai puternica, mai increzatoare in tine. Lasa timiditatea ca nu te ajuta cu nimic. Fii mai optimista si ai incredere ca ori ce iti propui vei reusi.

| OldSoul a răspuns:

Principala intrebare ar fi de ce nu ai tu incredere in tine?
Gandeste-te la asta mai intai daca vrei sa remediezi aceasta problema.
Asa, degeaba iti dam noi sfaturi daca problema la tine e alta.

| Donsavas a răspuns:

Sa înveți să te iubesti, sa ti oferi mai mult, sa ti acorzi mai multă atenție tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti vorbesc la feminin, dar in adancul numelui lui, este vorba de un baiat laughing
On-topic: Fa cat mai multe chestii poti si dovedeste-ti singur ca se poate. Si daca vrei si mai in detaliu, zi ce talent ai.

| ibaal a răspuns:

Pur si simplu!
Tu esti cea care si-a lasat stima de sine la pamant, tu ti-o poti ridica!
Uita-te-n oglinda si spuneti ca de-acum gata cu plangerea de mila si nimeni nu te poate darma.
Forta este in tine!
Si chiar asa este, oricat de cliseistic ar suna.
Pentru ca oricum, chiar daca cineva-ti spune zilnic cat de buna, frumoasa, blaaa esti si tu nu crezi...zadarnic!

| TimSem a răspuns:

Pe lângă singurătate, lipsa încrederii în sine este cealaltă boală a socieității noastre.
Încrederea de sine este cultivată, este dezvoltată în primul rând de familie, adică de părinți. De atâtea ori, părinții nu știu să o facă și atunci viitorii adulți cresc cu niște „handicapuri."
Din moment ce nu ai pe cineva care să-ți dezvolte această capacitate, va trebui să o faci tu însuți. Caută lucruri care crezi că îți plac, caută lucruri pe care să încerci să le faci, hobbi-uri etc. Trebuie să încerci cât mai multe ca să vezi unde reușești și unde nu. Dar nu uita: fiecare eșec de a face ceva înseamnă o nouă șansă de a încerca altceva; lipsa succesului sau prezența lui este doar practică pentru a deveni acel om care știe cine e și ce poate! Și... încrederea de sine este un proces, nu un moment. Sau mai poetic spus, este o călătorie, nu o destinație.

Sugestie: se apropie un nou an. Ia niște hotărâri pentru 2019 de care să te ții. Măcar să le încerci, dar întotdeauna cu gândul realizării lor.
Exemple? Hmmm...
În 2019:
- voi citi X cărți
- voi face X km cu bicicleta
- urc pe X munți din România
- călătoresc cu trenul și învăț despre zonele prin care trec
- nu mă joc pe calculator/telefon X zile pe săptămână/lună
etc.
Notează-le și ține evidența ca să-ți urmărești progresul

Da, există un impediment: lenea. Grea boală, bat-o vina. Cum să o tratezi?! Începe cu ce nu-ți place (este și o carte cu același titlu, editura Curtea Veche).

Ce zici? Te bagi? happy