| albastrudemetilen a întrebat:

Salut! Nu stiu ce sa fac in legatura cu o dilema pe care o am cu o amica. Fata de care vb a fost o pers abuzata de catre singurul parinte si cred ca asta a schimbat o mult ca si persoana. Totul incepe cand ma despart de vechiul grup de prieteni atunci cand se muta o colega noua in clasa. Fata asta parea inofensiva si foarte draguta cu ceilalti, chiar daca ea incerca sa se bage in seama de multe ori fara motiv ( adica te urmarea si intra in conversatie fara motiv ) lucru care ma facea sa o vad ca pe o persoana enervanta, am incercat sa ii dau o sansa. La inceput era foarte draguta si parea chiar o persoana buna, doar ca cu timpul a inceput sa se schimbe si sa vb doar despre problemele ei, ( adica baieti si corpul ei ). O facea asa de des incat simteam ca ieseam cu ea doar pentru a fi phyholog asa ca am cedat si am incercat sa ii explic intr-un mod frumos si politicos ca ma deranjeaza ca nu pot vorbi cu ea despre altceva iar raspunsul ei a fost " Sentimenetele tale nu sunt problema mea ". Nu imi place sa cer bani sau sa primesc bani, un motiv care m-a facut sa incerc sa incep munca de la 16 ani ca sa fac bani fara ajutorul altora. Din cauza faptului ca munceam ea ma facea saraca pe fata si mereu sa plangea de faptul ca nu vreau sa recunosc ca parintii mei nu au bani si ca sunt saraca, lucru care nu este adevarat. Dupa o mai mult timp incepea sa ma atinga mult si sa ma loveasca, desi i am explicat ca lucrul acesta ma deranjeaza ea o lua ca pe o gluma si eventual ma lovea pana ma durea, desi ea imi cerea sa nu o ating pe spate sau maini, lucruri pe care le respectam.Au fost si cateva ori in care ma lua de gat si scuza ei era " pentru ca asa simt ca trebui sa fac ".
Uneori ma critica deoarece sunt mai urata decat ea si ca ea este foarte frumoasa, mult mai frumoasa ca mine si ca pe langa ea sunt un nimic. Alteori se compara cu mine in fata unor baietii pentru a parea mai interesanta sau mai grozava.
In ultima vreme a inceput sa ma ignore si m-a blocat cam pe peste tot pentru ca am refuzat sa ii dau temele din ziu respectiva ( lucru pe care il feceam des, daca nu o faceam incepea sa tipe la mine si sa ma injure, chestii pe care le facea si cand o refuzam sau nu agreeam cu ea in legatura cu cv )
Intrebarea mea este ar trebui sa o contactez ca sa aflu daca am facut cv gresit sau ar trebui sa ma bucur de faptul ca am scapat de ea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cat de urat s-a purat cu tine, tu continui s ao cauti?
De ce?
Esti paranoica cu o persoana care te jigneste si matura cu tine pe jos de parca ii duci lipsa... da-i pace!
Cauta-ti o prietena adevarata si nu te mai tine de capul persoanelor care te jignesc si nu te vor in viata lor.

| Xox0 a răspuns:

Cum a spus si Violleta2022: da-i pace si vezi-ti de viata. De ce ai vrea sa fii prietena cu o toxica din asta? Oameni nu mai sunt?

| Ilovedinero a răspuns:

Frate, ce ai fi putut face gresit? Faptul ca ai ajutat-o, faptul ca macar ai bagat-o in seama, faptul ca ai lasat-o cu păr in cap, asta este greseala ta.Pe mine daca pentru faptul ca munceam de tanara cu toate ca parintii mei chiar aveau foarte multi bani, ma facea saraca manca cu paiul vreo 6 luni.Sincer, daca nu ii dai temele ea tipa, pai dăi motiv sa țipe de durere frt.Nu mai sta in viata ta cu persoane de genul, daca vezi ca se comporta de fata cu altcineva, oricat de diferit cu tine, pleaca de acolo. Unii oameni chiar nu te merita sincer