| KpopLover12345 a întrebat:

Nu știu cum sa încep dar o sa sau mai multe informații despre mine si viata mea.
Am 11 ani, sunt in clasa a 5-a si m-am mutat la o scoala noua. Am parinti despartiti si sunt cam dependenta de telefon. Mama si tata s-au despărțit de vreo 9-10 ani deci cam de cand am fost mai mica. Nu vreau sa sau informații gresite dar asta oricum nu prea are importantă.
Eu ma inteleg mult mai bine cu tata si mama mea vitrega pentru ca ei sunt mai glumeti, si nu ma ceartă fără un motiv. Mama e altfel, dar cumva o inteleg si pe ea pentru ca e singura si are un serviciu de tot rahatul, toata ziua doarme si se uita la slujbe pe telefon etc...
Bine ca nu se mai uita la suleman magnificul si cancerurile alea...
Mama mea vitrega si tata lucreaza pe tir si cand se duc stau cam o saptamana-doua. Cand sunt cu ei ma simt mult mai bine si mai cu chef de viata decat la mama. Cand sunt la mama ea nu ma prea baga in seama si se supăra din orice. E mai frustrata ea de felul ei si uneori mai urlu la ea sau ii "reproșez' lucruri, iar dupa aia începe sa imi tină ea predica aia pe care nu sau un ban de cum copii ar trebui sa tacă si sa fie supusi parintilor. Adică eu sa n-am dreptul sa zic nimic, nu? Nu pot nici măcar sa ii dai o idee de cum sa facă supa de pui mai buna, ca apoi zice ca am prea multe figuri si "sa te duci la Carmen (mama mea vitrega) sa îți facă toate mofturile".
Pur si simplu nu o mai suport. Era mai bine acum câțiva ani dar cu imbatranirea in vârstă parca se tampeste mai mult decat un copil care sta non-stop pe metin2 de cum se trezeste.
Sunt foarte multe detalii de dat asa ca iertati-ma daca o sa mai uit sau nu o sa precizez bine unele lucruri.
Eu am 2 probleme: matematica si uitatul pe telefon.
Cu matematica am stat foarte bine la cealaltă scoala pentru ca luam numai note mari. Dar la scoala la care m-am transferat, e mult mai greu si am colegi noi. Părinții care imi sunt plecati si mama care ma streseaza. Eu nu am prieteni adevărati, decat mofturoși care vot doar câte un leu sau alte lucruri de la mine. Am o prietena de la scoala veche cu care am devenit bff, dar parca si ea e cam muta in ultima vreme.
Acum cu statul pe telefon; pai... Ce pot sa zic, am avut niste știfturi sau rondiuri de telefoane, dar am "avansat" si eu si tata mi-a luat un Samsung j7 edge nu știu cum pe care il detin acum. Telefonul asta merge foarte bine si mi-am facut o grămadă de prieteni pe retelele sociale, plus alte lucruri care ma tin captiva cu ochii in bucata asta de plastic si sticla. Tata imi tot spune sa nu mai stau pe telefon, si sa învăț Sa învăț, Sa iau note mai mari de 7 la matematica. Nu pot sa zic ca nu ma străduiesc, dar uneori imi bag piciorul în tot si toate si mai dau un ochi pe telefon sa vad noutatile si alte chestii, apoi rămân cu ochii in el pana mi se termina bateria. Imi place sa desenez si am si ceva talent dar la cat de stresata sunt si la câte imi umbla pe cap nu am nici o inspirație si iar ma rezum sa stau pe telefon. Am si o pasiune pentru kpop si imi place sa ascult muzica. Uneori plâng fara motiv si sunt iritata de felul in care arat pentru ca am foarte multe coșuri pe față si da. Acum știu ca voi nu puteți face nimic, dar poate puteți sa imi dați un sfat. La avocat nu vreau sa merg pentru ca zic ca nu e tocmai o cauza atât de importantă. Eu m-am descărcat. Sper sa ma înțelegeti.

Răspuns Câştigător
| Girlwholovesleep a răspuns:

Bună.Orice mama isi iubeste copilul, sa nu uiti.E destul de dificil sa suporti niste cheltuieli si sa te intretii.Este normal sa te descarci, te inteleg.Te-ai intrebat vreodata de ce mama ta e asa? Astia sunt nervi acumulati.Probabil cel mai mare este ca, fiind constienta de faptul ca nu se comporta cum trebuie cu tine.Altul este ca s-a despartit de tatal tau, probabil o crede mai buna pe Carmen.Incearca sa desenezi mai mult, sa iesi afara, sa iti faci poze, orice altceva ce implica singuratatea.Iti vei face prieteni, doar ca la liceu.