| KpopLover12345 a întrebat:

Hei TPU...am 11 ani și recent m-am mutat la o școală nouă. Problema e ca la cealaltă școala luam numai note de 8 și 9 (bine, foarte bine).
Iar acum, la scoala nouă iau numai 7 la matematică și în teză am 6. Iar la biologie iar am doi de 7. La celelalte materii sunt as, mai ales la engleză și română, la care media îmi e încheiată cu 10.
Problema e ca ma enerveaza ca nu pot învață la matematică, deoarece sunt obsedată de telefon și nu imi sta capul. Și mai ales îmi e frică să zic ce note am pentru ca întodeauna părinții o să îmi tină o morală inutilă. (Cel mult tata) el spune că o să devin o proastă care o să dea cu matura. Dar el nu ma înțelege deloc. Eu chiar m-am străduit la început dar nu stiu ce s-a întâmplat cu mine. Pur și simplu m-am oprit la un punct important și am ratat multe. Sper sa trec clasă cu locul III măcar, să nu zică tata că îs așa proastă.
Mai ales părinții mei sunt și despărțiți și mama e mai ciudată puțin, tata si certurile lui inutile, și mama mea vitregă, care se poartă chiar frumos cu mine, dar e cam ca tata.
Stiu TPU că "trebuie să învăț" dar telefonul e un drog. Sper sa fie răspunsuri bune! Multumesc...

Răspuns Câştigător
| PinkPanda2001 a răspuns:

Buna. Trebuie sa vorbesti cu tatal tau despre acest subiect. Ceea ce face el nu este normal. Fiecare persoana are calitati si defecte. Nu poti fi buna la toate materiile, nu poti intelege chiar toate lectiile, nu poti lua doar note mari. Cum ar fi sa fi buna la toate materiile? La finalul scolii nici nu ai avea habar ce-ti place cu adevarat. E normal ca la unele materii sa ai 9-10 si la altele note mai mici. Fiecare persoana e diferita. Orice om are probleme la unele chestii. Nu orice merge din prima. Trebuie sa inteleaga si parintii (mai ales tatatl tau) ca nu poti fi buna chiar la toate. Inveti, te interesaza, esti atenta, esti harnica, ai un tel, ai minte..asta conteaza. Nu neaparat notele. Tu inveti pentru tine nu pentru note. Eu iti spun sa vorbesti cu parintii tai despre ceea ce simti. Sa le spui. Calm, si sincer.

| KpopLover12345 explică (pentru PinkPanda2001):

Multumesc mult pentru acest raspuns! Voi incerca.

1 răspuns: