| Doarpentruointrebare a întrebat:

Am mari probleme cu familia! Bunica mea(din partea tatalui) se cearta des cu mama, bunica locuind la noi in casa din cauza unei situatii financiare neplacute in care tata a trebuit sa i-o vanda pe a ei. Din ce mi-a spus mama, bunica nu a fost de acord cu casatoria parintilor si de atunci o trateaza ca pe ultimul om, murdareste intentionat prin bucatarie ca mama sa curete, ii spune in fata de parintii ei(acuzandu-i ca sunt moldoveni) cat de rau au crescut-o, ca ea nu face nimic toata ziua, injuraturi durereoase si cel mai rau este ca tata ii repeta incontinuu "Stim amandoi ca maicamea e mai batuta in cap, in 2 ani incerc sa rezolv cu mutarea ei de aici,ce e asa greu sa stai langa ea?,sper sa detin banii necesari pentru aceasta.". Fiind foarte convenabil pentru bunica, fara facturi, plati de intretinere, nu vrea sub nici o forma sa se mute invinovatind parintii cu replica: "Mi-ati mancat casa!", si blestemand incontinuu, blesteme in care am inceput sa cred deoarece s-au intamplat foarte multe lucruri rele.(probleme de sanatate mai ales). Dupa parerea mamei, singura solutie este ca aceasta sa se angajeze(fiind foarte greu la 48 de ani, fara experienta deoarece a stat acasa sa ma ingrijeasca pe mine si pe sora mea mai mica). Mama este pusa in situatia sa rabde, sa reziste la insulte, si simte ca cedeaza, au inceput sa-i amorteasca des mainile din cauza stresului, a lesinat de cateva ori dupa niste discutii aprinse cu tata si cu disperare mi-a spus cu ochii in lacrimi "Nu am la cine sa apelez, ce sa ma fac? Nu mai rezist inca un an, simt ca mor.La sot nu pot apela, nu vrea sa o mute de aici." Nu cred ca este o problema a banilor, locuiesc intr-un apartament destul de decent si ducem un trai normal pentru o familie, ci mai mult depinde de tatal meu. Ce as putea eu face la 16 ani ca sa ajut la mutarea bunicii? sad (daca sunt greseli de ortografie/gramatica imi cer scuze, dar nu ma mai pot concentra prea bine)

Răspuns Câştigător
| emchristina a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa iti sustii moral mama. Cat despre bunica ta incearca sa o ignori. Poti sa incerci si faza cu biserica. Te ajuta din punct de vedere moral si iti da putere. Vorbeste cu un preot si cere-i sfaturi pentru ca ei stiu foarte bine sa aline sufletul. Te vei linistii. Poti da un pomelnic dar da pentru mama ta sa-i dea Dumnezeu putere sa reziste. Pana la urma incearca sa vorbesti serios cu tatal tau si explica-i situatia asa cum o vezi tu. Numai bine.happy

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nasoala situatie si din cate am inteles prea curand nu se va muta din casa, tot ce ramane este sa o ignorati si sa nu va mai mancati nervii cu ea pentru ca tot voi o sa suferiti intr-un final daca ii,, dansati cum canta ea,,

| aida009 a răspuns:

Daca cineva i-ar face astfel de chestii mamei mele m-as infuria foarte rau. Si eu am trecut printr-o astfel de situatie in care bunicamea s-o jigneasca pe mama si am reactionat foarte urat. Bunica nu statea la noi, iar parintii sunt divortati. Am rupt orice legatura cu ea. Eu nu permit nimanui sa-mi jigneasca mama indiferent cine ar fi. Cu tatal nu am nici o traba, dar cand vine vorba de mama ma infurii rau. Nu stiu cum ai putut tu rezista jignirilor aduse ei. Eu i-as fi luat apararea cu orice pret.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Laura927 a răspuns:

Du-te la biserica si pune un pomelnic( cred ca asa se numește ), scrie numele bunicii tale si mergi si vb cu preotul.

Nu m-a înțelege greșit, nici eu nu sunt ft religioasă dar pe mine chiar m-a ajutat cand am avut nevoie.
Nu ai nimic de pierdut...

| Kamiichu a răspuns:

Hey, pai eu cred ca ar trebui sa vobesti serios cu tatal tau, sa o mute, deoarece mama ta chiar nu mai rezista. Bunica ta face astfel de lucruri si in preajma tatalui tau?

| Alexandra_Zaharia_1997 a răspuns:

Buna...sincer ami pare rau pentru ceea ce se antampla an familia ta si tot ce poti uh sa faci la varsta ta de 16 ani este sa mergi la biserica si sa te rogi si sa nu ati pierzi credinta pentru ca ea este tot ce te tine an picioare, Dumnezeu are grija de toate ca antotdeauna, trebuie sa rezisti psihic...