| ShyAngel a întrebat:

Salut,oameni buni. Ma numesc Alexandra. Sunt o fata extrem de timida. Mie mi se pare ca timiditatea este un defect,mereu plang din aceasta cauza. Nu am prieteni,oamenii spun ca sunt ciudata dar eu nu fac nimic ciudat. Cand candeam in depresii ma gandeam numai la sinucidere,dar acum nu vreau sa ma gandesc la asta. Plus ca ma plictisesc,si nu am ce face. Dati-miidei daca vreti. Cand trec pe coridoarele scolii,toti se intorc la mine,unii rad,unii ma iau la misto. Ajutati-ma, ofer funda.

2 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Nu este în regulă să te simți așa. E viața ta, și ai dreptul să te simți bine, ai dreptul să fii fericită!
În viață tu ești cea care alege. Tu alegi dacă să fii afectată de ceea ce spun ceilalți, sau să fii așa cum vrei tu. Tu îți alegi fericirea, tu îți alegi opțiunile.
Timiditatea mereu va fi un defect, scapă de ea. Nu vei ajunge nicăieri cu ea, pur și simplu îți vei irosi viața, nefăcând ceea ce vrei din cauza timidității.
http://www.nlpmania.ro/......personale/
http://www.damaideparte.ro/......mple/8052/
Lasă plânsul, gândurile negativiste și trăiește-ți viața la maxim! Fă-o astfel încât să fii mândră de cine ești, de tine! Nu lăsa oamenii să îți spună cine ești, ce vrei să faci, unde vei ajunge! Doar tu știi asta!
Și în plus, gândește pozitiv! Cu niște gânduri negative, nu vei atrage o viață mai pozitivă! Bucură-te de prezent, doar asta e ceea ce contează!
Nu ești o ciudată. Ești doar o adolescentă ce nu are încredere în ea. Schimbă asta!
Dacă te plictisești, citește, uită-te la filme! Fă ceva pentru tine, fă ceea ce te face să te simți mai bine! E alegerea ta oricum!
Lasă-i pe ceilalți să râdă. Nu vor ajunge nicăieri, iar la un moment dat se vor plictisi.

| AR1373 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa fi putin mai de gasca.
Depasesteti acest defect si incerca sa fi mai amuzanta.
Nu te mai gandi la sinucidere toata lumea are momente grele.
Ai grija de tine, aranjazate si schimbati look-ul, arata-le oamenilor ca te-ai schimbat.
Fa-ti un bff, descarcate familiei.
Daca te plictisesti fa niste exercii la mate(nu glumeam), sport.Fi mai deschisa, iesi cu prieteni in oras si distreaza-te.
Nu le arata oamenilor ca te afecteaza barfa si toate chestile astea.
Bafta happy