| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Andreea si am aproape 14 ani(stiu ca sunt cam micuta ca sa-mi fac probleme ) si sunt din Moldova(stiu ca multi dintre romani ii urasc pe moldoveni, deci daca se intimpla sa fii roman te rog nu ma insulta)
Am ajuns fara nici un prieten, doar un baiat si o fata.Ma simt singura. Ajung si la depresii uneori ( dorinta de sinucidere e exclusa deoarece mi-am dat seama ce va fi dupa)...cei care mi-au fost cindva cei mai buni prieteni acum nu ne mai intelegem deloc...sunt un nimic pentru ei.
Ce sa fac? Am incercat sa-mi gasesc dar pur si simplu nu sunt...
Mereu plang, iar fosta buna prietena si colega de banca la o cearta anterioara mi-a si reprosat ca nu am prieteni si multe lucruri de acest gen, care mau durut extrem..Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Daca ai deja doi prieteni buni iti sunt de ajuns. Unde sunt multi prieteni, sunt doar cu numele, nu sunt adevarati. Si eu am doua prietene, si asta nu pentru ca nu sunt sociabila, ci pentru eu nu am nevoie de mai mult, si pentru ca eu imi aleg prietenii cu mare grija. La varsta ta nu prea cunosti prietenia adevarata in care sa treci prin multe greutati si prietenii sa iti fie aproape. Tu ai nevoie doar de persoane cu care sa iesi, sa socializezi, sa te simti bine. Apropie-te mai mult si de parintii tai, ei tot timpul iti vor vrea binele. Colega ta ti-a strigat ca nu ai prieteni pentru ca ti-a gasit punctul slab si vroia sa te faca sa te simti asa cum te-ai simtit. Nu lua in seama toate rautatile. In timp o sa inveti sa selectezi si sa ai aproape doar pe cine merita. In plus, nu am nimic cu tine ca esti moldoveanca atata timp cat esti OM.

7 răspunsuri:
| William a răspuns:

In primul rand romanii nu au nimic cu moldovenii. In general romanii nu discrimineaza, romanii urasc pe toata lumea: unguri, tigani, moldoveni, romani, americani, italieni, chinezi, arabi, francezi, nemti, evrei, englezi, rusi, negri, homosexuali, caini fara stapan, caini cu stapan etc. Cred ca problemele sunt accentul si regionalismele pe care moldovenii le folosesc. Pentru cineva care nu a mai auzit acel accent, acele regionalisme sau cuvinte folosite in alt context decat este obisnuit poate parea ciudat sau amuzant. Pentru mine este destul de greu sa inteleg ce zice baiatul asta, am impresia ca vorbeste mai mult rusa decat romana https://www.youtube.com/watch?v=x03q58QauC8. Desi este greu, nu ar trebui sa pui la suflet glumele rautacioase ale colegilor (presupun). Ei nu isi dau seama cat rau iti fac. Nu iti recomand sa ii ignori ci sa le platesti cu aceeasi moneda (daca te crezi in stare). Ca sa fie clar, eu nu urasc moldovenii.

| t5h5Andreeahhrth a răspuns (pentru William):

Baiatu se intimpla sa fie din Edinet ca si mine, dar eu nu vorbesc ca el, ma rog intrebuintez si eu uneori cuvinte in rusa dar nu mereu.Si am senzatia ca vorbeste asa ca sa fie cool...big grin

| DeathIncarnate a răspuns:

Cine te-a mintit ca noi uram Moldovenii? Nexam, noi uram ungurii...that's something else.

| neutrino a răspuns:

In primul rand scoate-ti din cap prostia aceasta ca romanii urasc moldovenii!
Nu stiu cati prieteni doresti sa ai, dar mai tarziu vei intelege ca nu numarul acestora conteaza, ci calitatea lor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Buna!
Pai,in primul rand nu o sa te insulte nimeni ca esti moldoveanca laughing
In al doilea rand, iti inteleg singuratatea...si eu m-am certat cu prietenii din cauza multor chestii.
Pai ca sa iesi din starea de depresie, incearca sa iti faci prieteni noi. Poti incerca sa te inscrii la un club, unde vei gasi persoane cu aceeasi pasiune pe care o ai si tu(pictura, sah, dans, etc) si poti lega usor prietenii care pot fi durabilehappy
Succes! Sper sa iti gasesti prietenii potriviti pentru tinehappy!

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Lasa-i pe colegii tai rautaciosi. La varsta asta a ta este cam greu sa te integrezi, dar, cu timpul, iti vei face prieteni care sa te inteleaga si cu care sa nu te certi atat.
Pa!

| Vesky777 a răspuns:

Fa ca mine. du.te intr.un colt intunecos, asculta albumul 'dansez cu pozele vechi' al lui vescan, asculta nimeni altu si alti hip hop eri...o sa vezi cat o sa te inteleaga muzica.
si descarca.te