| AlexDorinel a întrebat:

Parintii nu-mi iau un telefon.Sunt clasa a 8 a, am 14 ani si am un Samsung a5 2016, da, 2016 de acum 3 ani aproape 4. Ei imi spun ca la examen imi iau telefon si in functie de ce nota iau/liceu intru imi ia telefon mai scump sau mai ieftin dar tot imi ia.

Toti din clasa le-a luat telefoane si la aia mai slabi si la aia mai buni, deci 80% din clasa mea are telefon minim 2018, eu-s singuru cu 2016.Si nu a fost scump asta, a fost 1100 lei, daca era 3000+ mai ziceam.

Ce parere aveti? Am vorbit si cu varmiu si a zis ca aia au parintii generosi

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva asta lui Daniel323. M-a blocat si nu-i pot spune. "Eu zic sa o lasi mai incet cu jignitul. Uita-te peste raspunsurile sterse! Poti sa ramai fara cont."

| Violleta2022 a răspuns:

Frumos! Iata niste parinti intelepti. Bravo lor pentru conditia care ti-au pus-o.
Asta este un motiv foarte serios sa pui mana pe carte si sa iei nota foarte mare la examen, daca vrei telefon nou.
Nimic nu se primeste pe gratis, in lumea asta!
In cazul tau, este floare la ureche, ca ai doar de invatat, nu de sculat cu noaptea in cap, sa mergi zilnic la munca.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Copil prostut ce esti! Tu crezi ca-ti pedepsesti parintii, refuzand sa inveti?
Nici nu ai habar ca-ti distrugi viata si viitorul, daca nu intri la un liceu bun, ca de notele de la examen depinde intratul la liceu.
Eu daca as fi in locul parintilor tai, nu ti-as cumpara nimic, asta ca sa te rasplatesc dupa cum meriti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai de mâncare? Haine ai? E cald la tine în cameră? Felicitări pentru părinții tăi, ai niște părinți minunați!

| Mosotti a răspuns:

Si ce treaba ai tu cu colegii? Treaba lor ce telefoane au. Merge si asta din 2016, eu am un HTC One M8 din 2015 si merge brici, deci nu e problema. Sa faca parintii tai cum cred, nu are sens sa ia alt telefon daca aceasta merge bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aaaa, atunci este altceva, explica-le la parinti ca nu mai merge bine. Iar daca nu cred, du-te cu ei la un centru din asta sa le zica aia, ca atunci vor crede. Nu poti sta cu un telefon nefunctional de fapt.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te face telefonul mai destept? Daca vei avea telefon mai scump/nou iti cresc sansele sa faci ceva in viata? Iti cresc notele? Bingo. Nu mai cauta probleme acolo unde nu exista. Aia din clasa ta nu au parinti generosi, ci parinti SNOBI. Ia si gindeste-te un pic cit trebuie sa munceasca taica-tu/maica-ta pentru aia "doar 1100" pe care i-au dat pe telefonul tau.

| NLS a răspuns:

In 2001 in vacanta dintre a 9 si 10 mi-am luat primul telefon.
Din banii adunati de MINE. Bani primiti de colindat, bani de buzunar, de pe la bunici, etc. Am strans fiecare leu. Daca imi amintesc bine a fost echivalentul a ceea ce numim azi 145 RON.

Vrei sa stii cum arata?
https://19.img.avito.st/1280x960/1977829919.jpg

In 2003 am primit un alt telefon cadou cumparat de bunica, SH.
(cam la acelasi pret cu primul, insa mai mic si mai "chic")

In 2008 mi-am luat altul, pe la 650 lei, din finante proprii.

Apoi in 2014 altul, la 360 euro.

Apoi in 2017 altul, la 700 euro.

Si astept sa se strice, pentru ca tare imi face cu ochiul Note10+, si am bani sa mi-l iau. (momentan nu am nevoie)

Da, am avansat in timp la modele mai scumpe, insa morala e ca un telefon cu care sa te dai mare, ti-l iei tu, din banii produsi de tine.
Pana nu iti produci tu finantele, te multumesti cu ce primesti.

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns:

Ai terminat cu SSD-ul și acum ai început să te plângi de telefon? După ce-ți cumpără telefon o să începi să plângi că nu ai laptop, apoi că nu ai Xbox, apoi iarăși că s-a învechit telefonul, și tot așa la nesfârșit.

Vrei o părere? Ești cu copilaș râzgâiat și leneș, care nu apreciză eforturile părinților și care nu ar merita nici măcar un pachet de gumă de mestecat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia lucra tu prima data pentru aia 1100 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cum scrii, eu îți cumpăram cartelă romtelecom și vorbeai de pe telefon public.

| Daniel323 a răspuns:

Macar ai parinti ok.

| Daniel323 a răspuns:

La cum scrii o sa ai acelasi telefon si la liceu.

| Bernardus a răspuns:

Si telefonul pe care il ai acum s-a stricat sau ceva? Stai linistit, stiu ca pentru unii telefonul e un fel de simbol de statut, si unii nu va simtiti bine daca nu aveti cel mai nou model de telefon, dar pana la urma telefonul e strict o unealta, si atat timp cat vorbim de un dispozitiv functional, cumparat de parinti si pentru care tu nu faci nimic ( Corecteaza-ma daca gresesc, dar imi pare ca nu muncesti pentru bani/ nu te ocupi de administrarea fondurilor proprii) nu ar trebui sa comentezi, mai ales ca, dupa cum am zis si mai sus, este un telefon care inca functioneaza

| User23434 a răspuns:

Încearcă tu sa strângi 1100 lei, și apoi îți permiți sa comentezi. Pentru nevoile mele zilnice ma mulțumesc cu unul de 900, luat din bani strânși de mine... Altfel apreciezi ceva când pui tu bani de o parte pentru el. Nu ca as fi elev de nota 10, poate nici de 9 sau 8 laughing, dar ia și învață deoarece, de examenele astea depind următorii 4 ani de liceu, în functie de nota pe care o iei. Dacă nu pune mana și muncește și vezi cum apreciezi după sa înveți, mai ales matematica pentru examen care este foarte frumoasa fata de ceea ce faci la liceu, și romana la care trebuie sa profiți ca mai faci gramatica, deoarece la liceu literatura e baza. Sper ca ai înțeles ceva.