| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Peste o saptamana intru in clasa a 8a, si nu stiu la ce liceu sa ma duc. Eu in general sunt priceput la web development, dar nu la matematica. Anul acesta la matematica am avut media 6, dar poate fi de inteles de ce, deoarece profa mea de mate care imi este si diriginta nu prea stie sa explice. Si nu o spun doar eu, o spun cam toti colegii de clasa. Cand incepe scoala o sa ma duc la meditatii la mate, si daca reusesc sa invat matematica, poate o sa ma duc la Mate info m1, daca nu, ma duc la m2, dar altceva am vrut sa intreb. Care este diferenta dintre m1 si m2? Pot sa fac informatica la un liceu de mate info m2? Dau funda =)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce vrei tu se face cu multa matematica, ori daca nu inveti si iei numai 6 la matematica, ajungi la un liceu agricol sau de constructii, nu la unul de mate-info, ca acolo se intra cu note mari.

| Geass1 a răspuns:

Ok, sunt 2 profile.
Ai mate-info unde faci mate M1 și științe ale naturii unde faci M2. Te poți uita pe un orar la ambele să decizi. M1 cuprinde mai multe ore de mate și un capitol în plus undeva în clasa a 11-a. La științe ale naturii scapi de info în clasa a 11 a și rămâi doar cu TIC. Poți la ambele da bacul la info cred.
Apropo, notele la un profil de mate-info sunt foarte diverse, fiind toate posibile.

| Sjhxjcks a răspuns:

Diferenta e ca M1 este mai usoara, nu întra tot din materia din M2

| Geass1 a răspuns (pentru Sjhxjcks):

E invers, M1 se face la mate-info.

| Sjhxjcks a răspuns:

Si da. La un liceu mate info se face info, logic?