| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a IX-a Stiinte ale Naturii. Eu initial voiam sa intru la Matematica-Informatica, dar pentru ca am luat o nota mica la matematica, am intrat la naturale. Astazi, cand am avut informatica (cu aceeasi profesoara care preda si la mate-info) am iesit la tabla la un exercitiu si m-a intrebat profa de sora mea mai mare care a fost si ea la matematica-informatica si acum e programator IT daca e sora mea, iar eu i-am confirmat. Si m-a intrebat eu de ce nu am vrut la mate-info si am venit la naturale, si i-am spus ca nu am intrat acolo. Si mi-a spus ca am cap de informatica si ca si-a dat seama dupa primul test pe care l-am dat (oarecum un test intial, nu prea avea legatura cu informatica, in sensul ca nu continea operatii de informatica, ci era mai mult de logica si nu se trecea in catalog). Si i-am spus ca poate ma transfer si mi-a spus "poate..." si ma incuraja. Matematica e aceeasi ca si la naturale, ca si noi tot M1 facem a IX-a si a X-a, doar din a XI-a facem M2.
As vrea sa ma transfer din al II-lea semestru, dar cum trebuie procedat? In unele locuri am citit ca trebuie sa am media de admitere la liceu cel putin egala cu ultimul intrat la profilul la care vreau sa ma transfer(in cazul acesta nu pot pentru ca eu am avut 7.44, iar ultimul de la mate-info a avut 7.98, ca de-aia nu am intrat din prima), iar alte persoane mi-au spus ca trebuie sa am media de pe primul semestru mai mare ca cea mai mica medie din clasa respectiva. Deci cum e si cum trebuie sa procedez?

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Daca nu ai media de admitere la fel ca la ei, nu poti din semestrul al doilea, ci doar de la anul (folosind media generala).

| Andersen2k18 a răspuns:

Depinde de liceu,poti intreba la secretariatul scolii.Dar eu din cate stiu,te vei putea transfera la vara, adica cand treci clasa a X-a, probabil vei fi nevoit sa dai o diferenta(repet ce-am zis mai sus.Te duci la secretariat, care te va duce sa vorbesti cu directorul scolii). Si cum am mai spus, trebuie sa ai media mai mare, sau egala cu a ultimului elev din clasa.Si desigur daca ai diferenta sa o iei cu minim 6, ca sa iti accepte transferul.

| AnielAn a răspuns:

In vacanta intersemestriala te duci la secretariatul scolii si depui o cerere ( o sa iti zica acolo ce trebuie sa completezi si restul detaliilor). Tu trebuie sa ai media cel putin egala cu media celui cu cea mai mare medie sau mai mare. Depinde de liceu ca eu de exemplu, unde am fost la liceu a trebuit sa am media in jur de 8 chiar mai putin cu cateva procente si daca avea locuri ma primea si asa dar in mod normal te primeste daca ai media egala cu cel cu cea mai mare medie dar tu incearca sa scoti medie mai mare ca sa fi sigur ca intrii. Mult succes!

| AnielAn a răspuns (pentru AnielAn):

Pardon am vrut sa zic mai mare sau egala decat ultima medie din clasa. M-am incurcat dar in orice caz du-te la secretariat In vacanta dintre semestre. Iti va da toate detalile de care ai nevoie. Eu asa am facut.