| anonim_4396 a întrebat:

Pot creşte mai înalt decât tatăl meu? Am 15 ani jumate si 1.65 m. Tatăl meu e cam scund, dar eu aş vrea să cresc până la 1.75. Se poate? Pot fi ajutat de un endocrinolog?
PS: sunt băiat!
FUNDA

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti sa fii ajutat de nimeni, decat de tine insuti! Apuca-te de un sport care iti poate ajuta sa te inalti, practicand voleiul, handbalul sau inotul!

Exista un model de calcul al inaltimii, bazat pe inaltimea parintilor, dar fiind mostenirea ta genetica, uite aici:

(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13):2 = inaltimea baiatului

Pentru fete, se calculeaza diferit:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei - 13):2 = inaltimea fetei

| sofisis a răspuns:

Fa baschet. Sau atletism (saritura in lungime, saritura cu prajina).

| nikyreed a răspuns:

Tragete la bara precis ca te vei inalta peste o perioada de timp