| cffc a întrebat:

Salut prieteni, am o veaţă de coşmar, am 15 ani la 14 mama a plecat la Israel fratele meu la Armată şi am rămas cu tata şi cu fratele meu de 5 ani.
Mama înainte să plece ia găsit lui tata de lucru ca paznic. Acum de la o vreme tata s-a apucat de baut de la servici la dat afara eu am grija de tot si de fratele meu si pe afara si pin casa nu ma ajuta nimeni ca si cum sunt fara tata introzi prietena mea a incercat sa se sinucida m-am trezit a doua zi cu plitia la poarta au esit atunci multe vorbe ca fumam bem si alte multe.
Intro zi am aflat ca vorbeste lumea ca sunt o curva ca umblu cu baieti, nici nu stiu cine a scos aceasta vorba ca eu nu m-am intalnit nici o data cu vreun baiat.
Ma afectat farte mult atunci, dar mama mea zis ca nu ascult lumea ce zice.
Intro zi mi-a zis si tata ca sunt o curva.
Deci nu mai stiu ce sa fac nu mai suprt sa stau cu el in casa,
Vreau sa ma ajutati sa-mi ziceti cum sa procedez in continuare.
Stiu ca lumeai proasta si sa o las sa vorbeasca dar nu suport sa aiba si tatal meu aceiasi parere despre mine...

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă nu ești credincioasă, mergi la biserică și stai de vorbă cu preotul. Alinarea sufletelor ar trebui să fie meseria lor, chiar dacă unii mai sunt mai nepricepuți, habotnici sau chiar exemple de „așa nu"; dar știu destul de bine să facă două lucruri: știu să asculte atent tot ce le spui (fără să ducă vorba) și după aia mai știu să dea și sfaturi bune.
Și o altă variantă ar fi să te adresezi celor de la asistență socială - poate ai baftă să găsești o persoană care își face meseria cu pasiune.

| cffc explică (pentru mihai69):

Nu ştiu de unde ai luat-o şi pe asta că nu sunt credincioasă şi nu no să mă duc la asistenţa socială.

| mihai69 a răspuns (pentru cffc):

N-am luat-o de nicăieri - am spus doar că indiferent dacă ești sau nu credincioasă (chiar nu are relevanță aici chestia asta), discuția cu un preot e mai mult decât bienvenită. Atât.
Ar mai fi și „telefonul copilului", dar sincer, nu știu ce oameni au acolo.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Tatal tau cred ca a vorbit asa din cauza bauturii incearca sa ii vorbesti frumos atunci cand este treaz ( cand nu bea ) si fa un efort si mai indura cat o vorba dura. pana la urma mama ta are dreptate : nu asculta ce zic lumea

| cffc explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Oamenii când sunt beți mereu spun adevărul, adică ce cred ei cu adevărat.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru cffc):

Nu este advarat la betie omul spune multe tampenii

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| DaianMarian a răspuns:

Spune-i cum te simti mamei tale, sunt sigur ca o sa te ajute

| bivolcarolincic a răspuns:

Salut. poate ca nu-ti voi fi de mare ajutor dar vreau sa-ti dau sfatul de ati gasi o prietena si sati reversi toata durerea atunci crede-ma ca o sa-ti fie mai usor, pentru ca am trecut si eu prin greutati, nu as putea spune ca atit de mari dar am trecut. sper ca te-am ajutat macar putin.

| cffc explică (pentru bivolcarolincic):

Prietena care am avut-o azi mea demonstrat că nu mai pot avea încredere în ia.
Deci acum sunt singură pe nimeni alături, nu ştiu ce rost mai am.

| bivolcarolincic a răspuns (pentru cffc):

Imi pare foarte rau pentru tine, am simtit si eu tradarea unei prietene. Ah da, a uitat sa-ti spun sa asculti mai des cintece careti plac eu fac la fel cind mi-e greu

| cffc explică (pentru bivolcarolincic):

Mereu ascult muzică.