| sdfsdfsd a întrebat:

Simt ca o iau razna.Am probleme cu tata.Mereu cand vreau sa ies afara imi zice ca e prea tarziu.De exemplu ieri, era 18:44 si mi-a zis ca e TARZIU! Faza e ca ma lasa decat pana la 22:00 dar trebuie sa vin mai devreme ca tata sa o ia pe mama de la servici. Nu inteleg de ce nu ma lasa si pe mine.Sunt prietene mai mici care stau pana la 23:00 iar eu daca intarzii 5 minute tata imi face morala ca umblu aiurea! Intodeauna imi strica ziua si prietenii ma judeca mereu si rad din cauza asta.Nu am ce sa fac si nu stiu cum sa fac sa ma lase mai mult! Un sfat, va rog!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Parintii au aobligatia de a te proteja de rele, nu din rea intentie iti tine morala si nu ta lasa mai mult afara, vrea doar sa nu patesti nimic la cate se intampla in ziua de azi

| IsabelaIssa a răspuns:

Stiu ca esti la varsta la care vrei sa iesi, dar trebuie sa iti intelegi si parintii, pentru ca fac asta pentru binele tau. Ai vazut cate se intampla si cati nebuni sunt peste tot, si nu trebuie sa pleci de acasa cu gandul ca tie nu ti se poate intampla. Stiu ca solutia nu este sa te tina inchisa in casa, dar si tu ca sa nu il mai superi, ai putea sa nu mai intarzii, si poate altadata te va lasa mai mult. Nu o sa imi dai dreptate acum dar o sa iti dai seama de asta mai tarziu, si ce mai mult atunci cand vei avea copii tai.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu-mi dau seama daca esti baiat sau fata si nici cati ani ai! Dar crede-ma ca tatal tau iti vrea binele, mai ales daca esti fata sau daca locuesti intr-un oras mare.Se aud zilnic de tot felul de agresiuni, harturi sau mai grav violuri.In orice comunitate, familie ar trebui sa existe reguli care ar trebui respectate cel putin partial.Cu siguranta asa vei face si tu cu copii tai.
Cel mai bine ar fi sa,, negociati '' un program sa te lase mai mult cel putin la sfarsit de saptamana, sau in vacante.

| Fatamuntilor a răspuns:

Dar stai sub acoperisul lor.Am o prietena care are un baiat de 25 de ani., Baiatul are 2 facultati, are in paralel si servici, dar mama lui vrea sa stie tot timpul de el.Si au o relatie extraordinara mama-fiu.

| llMalvinall a răspuns:

Poti sa incerci sa ii spui ca nu mai esti asa mica si ca sti si singura ce e bine si rau acum laughing si incearca sa ii spui ca nu te plimbi singura si ca stai cu prieteni...app cati ani ani? raised eyebrows

| Copiiidela402 a răspuns:

Sunt fata si merg pe 21 de ani! E aiurea la 21 de ani sa stai pana la 9 jumate afara!

| Copiiidela402 a răspuns:

Am intarziat doar 5 minute, fix 5 minute si sa faca scandal? si e aiurea la 21 de ani! straight face

| nirolfast a răspuns:

Inseamna ca ai un tata protectiv ceea ce e chiar bine din punctul meu de vedere, ai incercat sa vorbesti cu el despre asta? spune-i in ce situatie esti, nu ascunde de el lucrurile astea... cat despre prietenii tai daca ar fi cu adevarat prieteni nu ar rade de tine si nu te-ar judeca pentru asta
parerea mea
sper ca am fost de folos happy