| român1992 a întrebat:

Salut, problema stă în felul următor: din clasele primare cunosc o fată mai mică cu un an decât mine, pană nu de mult aveam o relație de prietenie gen; ne vedeam când și cum, ne salutam, totul era întâmplător. Acum, dupa 10-11 ani am început să vorbim zilnic, să iasă doar cu mine la suc, club, pub etc...(asta se întâmplă deja de mai bine de 5 luni) îmi place fata și mi-e foarte dragă, dar de fiecare dată când vine vorba de a fii împreună(cuplați) sau dacă e întrebată dacă suntem împreună, zice că suntem prieteni din copilărie și că ne întelegem bine (toate persoanele pe care le cunosc ne-au întrebat asta ), nu sunt genu să forțez nota mai ales că aud chestii de genu că ¶suntem prieteni din copilărie¶, în astea 5 luni ne-am deschis foarte mult unu față de celalalt; chiar nu știu cum să o abordez... mai bine zis, nu găsesc momentul potrivit să-i zic că vreau mult mai mult cu ea, să fac primul pas cum s-ar zice. Cum să procedez???
PS: Aștept răspunsuri de la fete orgolioase(și ea este foarte orgolioasă)

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Eu zic sa nu fortezi nota deocamdata.Asa cum au trecut acei multi ani de prietenie lasa sa mai treaca cateva luni dar incearca sa fii mult mai mult impreuna cu ea. Te asigur ca isi va da seama ca tu simti fata de ea ceva mai mult decat un sentiment de prietenie.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Buna sunt o fata orgolioasa daca zici ca se deschide in fata ta etc. eu zic sa o intrebi tu primul! cu, curaj! Ea cred eu ca o sa accepte cu timpul! poate o sa zica nu din prima, dar cu timpul o sa zica da eu zic cand simti tu ca este momentul potrivit atunci zi! SUCCES te pup;*

| nopnopnop a răspuns:

Nu o forta. Asteapta momentul potrivit. Invit-o la mai multe intalniri si daruieste-i un trandafir de fiecare data. Cand simti ca e momentul potrivit, fa primul pas. Spune-i ce simti pentru ea si ca vrei sa fiti impreuna.